| Alexandru_George_2000 a întrebat:

Salut,astăzi am avut o renovare in casa,si cand am terminat si am bagat router - ul de wifi in priza,beculetele arat ca si cum ar merge,dar,conectez wifi la telefon sau laptop,imi arata ca e conectat,dar nu se transmite semnalul, doresc rapid ajutor

2 răspunsuri:
| Decicumzici a răspuns:

Verifica cu un laptop daca routerul are net nu cu telefonul. Multe antene merg pe frecvente diferite si dureaza pana se adapteaza. Sunt 11 canale unde el automat schimba intre ele. Daca routerul e la canalul 1 de exemplu si are probleme el in a schimba, iar telefonul tau e pe canalul 11 te conecteaza dar nu ai net. E complicat. Ai idee ce antena wifi de raha* are telefonul? fata de laptop e aproape nula. Si si laptopul are antena interna varza fata de adaptoarele wifi usb externe. Asadar cand te conectezi cu laptopul la router intrii in setarile lui in hhtp bara scrii 192.168.0.1 sau 192.168.1.1 si intrii. Username e admin, parola e admin. Dupa ce intrii ai wireless setings unde vezi canalele si altele. De acolo te descurci ca imi ia un roman sa scriu aici toate chestiile, cauta google.