| madalino14 a întrebat:

Salut,am un router si pe laptop merge internetul de la el, iar pe telefon nu-mi merge desi imi arata ca sunt conectat la acesta si ca semnalul este full.Care sa fie cauza? Am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| Admunssen a răspuns:

Intra in sectiune Conexiuni din telefon, alege WiFi, click pe Router-ul tau si iti va cere un Key WEP, WPA. Il ai scris pe eticheta din spatele Routerului. O combinatie ciudata de cifre si litere. Scrie-le exact asa cum sunt pe telefon, si asteapta sa-si ia IP. Si gata. happy

| madalino14 explică (pentru Admunssen):

Pai asta e si treaba.Ca nu e asa.Am bagat si parola si imi spune ca sunt conectat dar nu merge. Poate e ceva din setarile avansate

| Admunssen a răspuns (pentru madalino14):

Hai sa ne intelegem. Un dispozitiv WiFi este conectat la un router daca acel router este "vazut" de respectivul dispozitiv. Dca nu ai vedea routerul tau pe telefon, nu ai fi conectat la el. OK? Insa problema e alta. Telefonului NU ii este permis de catre router sa faca si trefic prin el, pentru ca nu este autentificat. La unele routere si unii utilizatori din dorinte personale pot schimba cheia de acces WPA sau WEP. Nu stiu despre ce parola vorbesti.

4 răspunsuri:
| MskDesign a răspuns:

Poate routerul este setat ca sa accepte conectare wifi prin adresa mac.

| AlicEcila a răspuns:

Ahaa...