| Gabi001 a întrebat:

Salut,astazi cand ascultam muzica pe sistem al pc a inceput sa nu se mai auda,conectez sistemul la pc si merge,conectez iar sistemul la pc si nu se aude iar daca dau la maxim se aude incet si mult fasait,am mai pus un sistem si la fel face, ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihai69 a răspuns:

Ai cablul de legătură întrerupt. Schimbă-l!
Dacă face la fel și cu un alt cablu (care e sigur bun), înseamnă că s-a uzat o mufă. Dar e greu de spus care - cea din PC sau cea din stație... dacă e cea din PC, e posibil să ai baftă ca placa audio să aibă posibilitatea de alocare manuală a mufelor. Verifică utilitarul ei - dacă poți, selectează altă mufă și pune cablul acolo. Și caută să-l freci mai puțin.

| Gabi001 explică (pentru mihai69):

Cand il coneztez la telefon merge bine sistemul, sa cumpar o palca audio la pc?

| mihai69 a răspuns (pentru Gabi001):

Dacă nu merge chestia aia de care spuneam mai sus (realocarea mufelor), da - e bine să cumperi un alt adaptor audio. Pe cel actual să îl dezactivezi din BIOS.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il conectezi o data si merge, de ce il deconectezi si reconectezi? Cand il conectezi si merge, lasa-l asa. Probabil s-a bulit mufa de la laptop sau de la cablu si face contactat ca lumea doar intr-o anumita pozitie.