| costynel2000 a întrebat:

Salut. Azi am facut curat în camera si am scos toate firele din PC. După ce am terminat de făcut curat am pus PC la loc și când l-am pornit unitatea a început să bipăie iar monitorul nu se aprinde. Aveți o soluție la problemă?

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Unitatea beep-aie daca este ceva problema la auto-testarea de la pornire (inainte sa poata afisa ceva pe ecran).
Codul sonor (tren de beep-uri scurte si lungi) indica si natura defectiunii (aceste coduri sunt indicate in manualele de service a fiecarui calculator).

Totusi, daca calculatorul a functionat inainte, sunt 2 probleme care pot provoca asemenea avertizare:
1. Placutele de memorie nu sunt asezate bine in slot-uri (clapetele de fixare trebuie sa fie inchise perfect in locasul de fixare). Scoate placutele si aseaza-le inapoi corect (in ordinea si in locul unde a fost fiecare).
2. Placa video nu este asezata si fixata corect SAU nu "vede" conectat monitorul. Scoate placa video si aseaz-o corect in soclu, dupa care fixeaz-o cu surubul de fixare (la urechea metalica de fixare), dupa care conecteaza atent si bine mufa monitorului.

Daca cele descrise mai sus nu ajuta, atunci doar la un service poti primi ajutor.

| darrio2007 a răspuns:

Nu le-ai reconectat corect.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Numai tot umbla nene la ele, ai facut curat ce legatura avea calculatorul cu curatenia, faceai cu aspiratorul pe lînga firele alea nu trebuia sa le scoti ca numai sti cum erau puse, noi cum sa te ajutam,?

| costynel2000 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am pus toate firele bine..nu e prima data când fac asta. Dar e prima dată când face asta

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru costynel2000):

Ai rupt ceva ori un fir de la mufă ori un pin de la mufă un piciorus ai pus o invers ai fortat si asta a fost ai rupt, nu ai spus ai intrări pe usb sau vechile Vga uri?

| RoCkKiD a răspuns:

Monitorul e pe VGA? Daca da, sau ai indoit ceva pin sau nu ai conectat mufele bine.
Sugerez sa cauti alt cablu si sa incerci iar.

| Brizbriz a răspuns:

S-a suparat pe tine ca i-ai scos firili, da' cum iti permiti?!?hee hee

mai ales ca unele nici nu iti dai seama cand le indoi, in interiorul mufei, ia fiecare mufa la rand si uita-te la pini

| oglindasultanului a răspuns:

Pt un psihic sanatos, trebuie sa eviti sa te parasti caci vei fi certat mai mult decat ajutat. Este evident ca nu ai conectat bine cablurile, si miscat ceva prin el. Iar de asta cred ca trebuie sa iti dai seama singur ce ai acolo, daca nu ai pus vreun instrument care sa strice piesele.

| UNEXPERTINCEPATOR a răspuns:

Mai bipăie și dacă nu ai pus memoria ram cum trebuie. Dacă zici că nu se aprinde monitorul poate este altceva. Verifică dacă ai conectat bine placa video în port, asta dacă ai o placă video dedicată. Sigur nu ai conectat ceva bine. Verifică conectorul de alimentare de pe placa de bază. Sunt mai mulți conectori verifică ca fiecare să fie bine mufat. Asigurăte că nu ai omis vreo mufă de conectat.

| elemonis a răspuns:

Buna.
Cauta manualul cu instructiuni pentru unitatea de la pc.
Daca nu il gasesti incearca sa cauti pe internet modelul unitatii tale de la pc poate ai noroc si gasesti instructiuni.
Eu am gasit cateva informatii privind firele care trebuiesc conectate la unitate(sper sa mearga sa il accesezi, daca nu merge cauta pe google: manual de utilizare a calculatorului) https://www.scritub.com/......81118.php. Sper sa iti fie de ajutor. Sunt cateva instructiuni acolo, dar instructiuni generale, depinde de fiecare unitate pc, de model etc.

| Flo5cretu a răspuns:

Ramul poate l-ai deranjat zic sa îl scoți și sa îl pui în alt slot sau tot acolo acum depinde de câte placuțe ai sau sloturi libere succes!