| Frank51 a întrebat:

Azi am observat ceva ciudat pe placa de baza. Porturile SATA sunt puse aiurea si te induc in eroare:

- https://ibb.co/1K7LcNx
- https://ibb.co/xDBzsrB

Intre primele 4 porturi scrie SATA 6Gb/s dar cele 4 porturi au denumiri sata 3Gb/s wtf. Eu sincer nu imi dau seama care cum sunt. Placa e Asus P8H67M Pro.

(scuzati desenul prost, e doar un ex)

5 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Salut, care ar fi "intrebarea"? E doar o observatie, sau? Asa cum le-ai facut tu poza, cum scrie si pe placa de baza la fiecare port, si cum sunt evidentiate pe culori, cele 4 albastre sunt 3gb si cele 2 albe 6gb.

| Frank51 explică (pentru CM7YRE):

Mi-am dat si eu seama in cele din urma, pentru ca la specificatii scrie 2 porturi sata 6gb/s, dar scrie mare Sata 6Gb/s fix intre porturile Sata 3Gb/s asta m-a derutat pe mine.

| CM7YRE a răspuns (pentru Frank51):

E bazat pe ideea de "marketing", cum scrie la reduceri in unele magazin "pana la 99%", un singur produs fiind redus la 99% si restul cu mult mai putin, sau deloc. Scrie ca are porturi de 6gb, si ca "duce", dar nu scrie exact care, decat daca te uiti mai atent; ceva "sa-ti ia ochii" atunci cand o cumperi.

| Gheorghe_Nicolae_1974 a răspuns:

Intri pe google cauti placa de baza si dai la specificatii.Foarte greu, nu?

| Frank51 explică (pentru Gheorghe_Nicolae_1974):

Copile da-le-n colo de specificatii ca le stiu, tu nu vezi ca au denumiri aiurea porturile sata?