| Zuupass a întrebat:

Am cumparat o place de baza care are porturi de sata 2. Problema este ca eu am un hdd sata 1.
Intrebare : pot conecta un hdd sata 1 la o placa de baza care are numai porturi de sata 2?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Da, merge. Numai ca transferul datelor dintre placa de baza si hdd vor fi acelea de sata1, si nu de sata2, din pricina ca este limitata de hdd.
-sata1 merge cu viteza de 150 de megabiti/secunda;
-sata 2 cu 300 mbps;
-sata 3 cu 600 mbps (megabiti pe secunda).

Combinatia ta merge pentru ca se potrivesc mufele, si asta este suficent. Nu se va arde nimic.
Si chiar daca nu s-ar potrivi mufele (cum este la hdd ata/"ide"), exista niste dispozitive numite rack-uri in care se introduce hdd-ul in ele si acestea au mufe de conectare la pc: https://www.emag.ro/rack-hard-disk/c

De asemenea te poate limita si cablu. Adica atunci cand iti vei lua hdd sata 2, trebuie sa iei si un cablu sata2. Iar cand vei lua hdd sata 3 (sau chiar ssd) trebuie sa iei si cablu sata3.

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat