| alexboss2020 a întrebat:

Azi AMD au scos Apu cu grafica integrata vega
Mai exact R Y Z E N 3 2200G si
R Y Z E N 5 2400G
Poti juca aproape orice in full hd cu gragica integrata in procesor si performanta procesorului in sine a crescut, ma refer atat pe multitask cat si in gaming!
Stiu ca e prea devreme sa vorbim acum dar credeti ca AMD cu seria de procesoare R Y Z E N va opri intelul si vor reusi sa ajunga ca in perioada lansarii procesoarelor Athlon X64?happy

19 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Trebuie sa fi cel putin naiv sa crezi ca AMD va ajunge din urma Intel. Sunt cu o generatie in urma si tot ce au scos in ultimii 15 ani (exact de la Athlon x64 incoace!) sunt "copii" ale tehnologiilor Intel (si NVidia, cand vorbim de CrossFire, care este o copie schioapa a SLI), modificate pe ici, pe colo, cat sa evite procesele.

| alexboss2020 explică (pentru JackR):

Cum adica copie schioapa? Cu ce argument spui tu asta? Toata lumea stie ca Intel fura si incearca sa bage toate companiile in ra***!

| JackR a răspuns (pentru alexboss2020):

Adica CrossFire incearca sa faca acelasi lucru ca si SLI, doar ca nu prea reuseste.
"Intel fura" este o afirmatie serioasa si sunt curios ce argumente ai ca sa o susti.

| alexboss2020 explică (pentru JackR):

Lasa ca nu stii tu, anii de zile au vandut procesoare quad-core, s-au trezit si ei acum sa adauge nuclee mai multe ca a venit AMD din spate, performanta debea au ridicat-o si ei, singurul lucru bun pe care l-au facut in acesti 5 ani au fost sa adauge nuclee mai multe si atat, chiar anul asta s-a intamplat! Nu mai zic de problemele cu Meltdown care erau de ani de zile! O grafica integrata de tot jegul pusa in sila de catre ei! Trebuie sa intelegi ca si cei de la Intel mai au mult pana sa se perfectioneze, mie personal nu mi-au demonstrat ca fac mare lucru!

| alexboss2020 explică (pentru JackR):

Si chiar unii dintre engineri celor de la Intel au spus ca cei de la AMD sunt grav afectati de Spectre cand de fapt nu este asa, Intel a dus multe companii in eroare si mereu a incercat sa puna AMD intr-o lumina proasta! Caracter 0 din partea lor! Nu mai zic si de NVIDIA care fac ca procesoarele ryzen sa mearga prost pe placile lor video si in unele jocuri precum pubg dar asta este alta treaba, informeaza-te si o sa vezi ca nici o companie(ma refer si la AMD)nu sunt ingerii, dar momentan AMD a demonstrat ca are caracter si asta conteaza foarte mult!
PS:Tot ce spun aici este bazat pe informatii concrete si publicate oficial!

| JackR a răspuns (pentru alexboss2020):

Mda, corect, nu stiu prea multe. Dar ce stiu, stiu bine:
- in 2011, Intel lansa un procesor cu 6 nuclee, i7 3960X, pentru piata mainstream, dar procesoare Intel pentru servere, cu 8 nuclee, erau pe piata de 2 ani (Xeon X6550 a fost lansat in 2009).
- in ultimii 5 ani nu au facut numai sa adauge nuclee mai multe, au trecut de la DDR 2 la DDR3 si apoi la DDR4, au trecut de la o magistrala de date de 2.5 GT/s la 8 GT/s, au trecut de la procesoare care consumau 240 W la procesoare de doua ori mai performante, functionand la frecvente mai mici si care consuma numai 75 W, de la tehnologia 45 nm la 14 nm. Maruntisuri din astea, nimic semnificativ! Politica lor comerciala nu ma intereseaza, ma intereseaza progresul tehnologic pe care l-au inpus. Faptul ca AMD nu poate sa tina pasul, este alta discutie.

Si tot nu mi-ai spus ce si cum au furat, ca de fapt asta te-am rugat sa argumentezi. Spui ca te bazezi pe informatii concrete si publicate oficial. Arata-mi una!

| alexboss2020 explică (pentru JackR):

Trecerea de la ddr2 la ddr3 si la ddr4 a facut si AMD, acum AMD este pe ddr4 si tine pasul destul de bine zic eu, au procesoarele EPYC cu 128 PCIe si threadripper, si mai ales seria Ryzen 7! Multi critica AMD-ul pentru ca au performanta mai scazuta decat Intel in gaming

| alexboss2020 explică (pentru JackR):

Nu am trimis trimis tot raspunsul(din greseala), ce voiam sa spun este ca si AMD-ul tine pasul, adica sunt si ei pe ddr4 au si ei procesoare de servere si de lucru, au scos si seria Ryzen 7, au scos si procesoarele cu grafica integrata Vega, vor scoate si placile video pe arhitectura Navi(7nm) si in aprilie vorlansa Ryzen+ 12nm dupa care va urma Zen 2 7nm, ce face Intel face si AMD, mai ales ca au primit premiu pentru cea mai buna arhitectura implementata si cele mai bune procesoare de servere in 2017, mai ales ca au si fortat intelul sa scoata generatia a 8-a! Sa schimbat radical evolutia lor, si tehnogiile pe care le-au implementat sunt foarte buna, avem prevision boost 2.0, XFR......asta este doar inceputul! Mai ales ca AMD a spus clar:"Ryzen was a worst case scenario"deci ryzen 1st nu este nici pe departe ce isi doreau cei de la AMD sa fie, a doua generatie de procesoare va schimba totul! Intel nu este cu mult peste AMD si nu vad cu ce ar putea sa ii surpinda ca sa distruga tot ce a facut AMD in acesti 4 ani(ma refer la ryzen)!

| JackR a răspuns (pentru alexboss2020):

La nivel declarativ, toti sunt buni. Inclusiv tu! Ai spus "Tot ce spun aici este bazat pe informatii concrete si publicate oficial!" si ti-am cerut sa-mi arati o singura chestiune concreta si publicata. Una! N-am primit nimic, decat vorbe. Inca astept!

| DaniTDCI a răspuns:

Nu te lua dupa toti nestiutorii neinformati, v-a ajunge si AMD cat mai aproape de Intel, in sensul performantelor, da intr-adevar se lucreaza pentru o performanta cat mai buna a acelor placi vide integrate, AMD lucreaza din greu pentru a ajunge la niste performante destul de bune, deocamdata Intel nu a optimizat asa de bine placiile video integrate, de exemplu un prieten are un i5 ultima generatie cu o placa video integrata, putem spune ca ii duce ets2 pe low cu dropframe-uri destul de multe, cu o memorie de 4gb rami ddr3, ma rog nu intram in detalii, vei vedea mai incolo performantele celor de la AMD

| alexboss2020 explică (pentru DaniTDCI):

Ai dreptate, oricum ceea ce face AMD acum este doar inceputul, eu ca utilizator de rand am vazut ca de anii de zile ca Intel nu mai "inoveaza", aici vorbesc de i3, i5 sau i7, au trecut de la haswell la skylake nu au facut mare lucru doar frecvente mai mari si 5-7 fps-uri in plus fata de haswell, apoi au venit cu kabylake...tot ce au facut a fost sa creasca frecventa cu 200mhz(cred ca stii la ce ma refer), acum suntem la generatia a 8-a si singurul lucru care l-au facut bine a fost sa adauge mai multe nuclee pe procesor, dar mai departe ce vor face? Nu stiu ce sa spun, ori nu vor ei sa mai faca ceva si asteapta raspunsul celor de la AMD ori nu mai pot sa inoveze si sa creasca performanta! Daca ii dai un OC la un i7 6700k ajungi exact la acelasi performante ca un I7 8700k in gaming ceea ce nu mi se pare normal!

| DaniTDCI a răspuns (pentru alexboss2020):

Asa e, dar ai vazut si tu ca vin haterii si comenteaza aiurea, sunt utilizator si Intel si amd, chiar sunt curios cat de mult v-a avansa amd

| KanameKuran a răspuns:

Daca prin "full hd" te referi la setari minime si 720p, da ai dreptate, poti juca aproape orice, desi in multe jocuri, in special in cele AAA, se chinuie sa atinga 30fps (asta fara placa video dedicata). Ceea ce este de inteles.

Nu inteleg ce vrei sa spui prin "va opri intelul", il va opri din ce? Nu vad compania Intel ca fiind vreo corporatie malefica ce stapaneste lumea intreaga. Ba din potriva, Intel a salvat AMD de la faliment de cateva ori. Iar in trecutul relativ apropiat, AMD s-a lasat atat de mult pe tanjeala, incat pentru o buna bucata de timp, multe site-uri nici nu mai incercau sa ruleze jocurile nou aparute pe componente AMD, din simplul fapt ca nu mai erau ce odata au fost, si anume un producator de unitati de procesare, ce ofera produse cu un raport performanta/pret mult mai mare decat al produselor oferite de competitori ca Intel sau nVIDIA.

Sper ca in viitorul apropiat, AMD sa ajunga inapoi la ~50% din cota de piata a CPU si GPU, deoarece un monopol virtual din partea Intel sau Nvidia este extrem de daunator, noua consumatorilor. Cred ca sunt pe drumul cel bun, dar vor avea ceva de lucru, pana vor ajunge la 50%, mai ales ca acum sunt doar la 20%.

| alexboss2020 explică (pentru KanameKuran):

Intel a si a scapat AMD la faliment dar au si vrut sa ii bage intr-un mare ra""", nu putem sa avem pe deplina incredere in acesta companie!

| Superior a răspuns (pentru alexboss2020):

Daca au oferit mita la Dell ca sa nu foloseasca procesoare AMD si au avut de gand sa vorbeasca cu anumiti producatori de placi de baza ca procesoarele AMD sa mearga prost pe ele... e clar!

| KanameKuran a răspuns (pentru alexboss2020):

Bineinteles ca nu, nu trebuie sa avem incredere oarba in nicio companie. Tot ceea ce am vrut sa spun este ca AMD nu mai este ce a fost, au decazut mult si au si mai mult de lucru pentru a recupera ce au fost candva de demult.

Răspuns utilizator avertizat