| EdiLaver a întrebat:

Salut! Deci long story short, am conectat niste leduri la pc ca sa le pun in spatele biroului si impreuna cu ledurile erau ocupate toate sloturile usb. Si fix in momentul in care le-am pus, s-a stins calculatorul si am simtit miros de ars. L-am scos rapid din priza, am scos sursa si ea nu mai pornea singura (cu o agrafa din aia intre cablul verde si negru) deci era arsa. Am schimbat-o cu alta si calculatorul porneste pentru o secunda si se opreste iar. Doar vad cum se pornesc ledurile de la pc si ventilatoarele si se opresc la loc instant…

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Du-l la service! Tu nu mai ai ce-i face. Probabil s-a ars placa de baza sau o componenta! Ce boala o fi asta sa pui lumini la calculatoare! Ala-i computer sau discoteca?

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. "Boss" sa-i spui lui taica-tau! Nu te-a invatat nimeni in aia 7 ani de acasa sa te adresezi cuiva strain? Sau i-ai facut si pe aia la frecventa redusa?
2. "Intamplator" nu aveam de unde sa stiu ca ai service acasa, dar ca orice tanar din ziua de astazi il ai dar il ai degeaba. Habar n-ai ca supraincarcarea unei alimentari duce la distrugerea ei si in momentul acela se produce un scurcircuit care distruge si alte componente. Fizica elementara dar e greu si cu scoala.
3. Lipsa de educatie te face sa jignesti batranii. Ma rog lui Dumnezeu sa nu apuci sa imbatranesti!
4. Eu reparam computere cand inca nu incepusei tu cei 7 ani de acasa (aia lipsa) dar nu mi-au placut impopotonarea si tiganeala.
Nu-i de mirare! Potrivit ultimelor studii PISA tineretul din ziua de astazi sunt analfabeti in proportie de 40% si aia care sunt alfabetizati sunt 46% analfabeti functional.
5. Cand ai timp sa vii sa te invat cum se calculeaza sarcina suportata de o alimentare.
Lectii de romana nu-ti dau ca vad ca si la scris ai probleme!

| heyyello a răspuns (pentru Salontanul):

Sau* rolling on the floor

| Salontanul a răspuns (pentru heyyello):

Da! Scuze! Ai dreptate dar cand ma enerveaza cate un individ din asta mai si gresesc. Nu se poate sa-i spui ceva unuia sa nu te certe si sa te ia in tarbaca. Ii dai un sfat si el iti da cu ciocanul in cap.