| Bogdan_Enache_1998 a întrebat:

Salut, azi mi-am achizitionat e placa ram ddr3 de 4gb pe 1333 mhz si cand aprind pc-ul bipaie de 3 ori.
Am placa de baza AsRock G41M-VS3.
In dreptul ramilor sunt notate :
-- EuP Ready
-- FSB 1333
-- DDR3 1333
-- DUAL CHANNEL
Mentionez ca nu mai am alta placa ram in pc, asta e singura pe care azi am luat-o si nu merge, daca stiti sa-mi spuneti din ce cauza.

Răspuns Câştigător
| GabrielStn a răspuns:

Ai nevoie de RAMi cu frecventa 1066 sau 800 potrivit celor spuse de PCGarage
Memorii Suportate
Tip memorie DDR3
Memorie maxima 8 GB
Numar sloturi 2
Tehnologie Dual channel
Frecvente suportate 1333 O.C./1066/800 MHz

1 răspuns:
| bogdan324 a răspuns:

Update la bios, daca nu merge nici asta, inseamna ca fie ram-ul acela este de la o firma de cacao, fie voltajul ramilor este peste cel suportat de placa de baza.