| anonim_4396 a întrebat:

Azi tocmai mi-am achizitionat un SSD marca Adata de 120 gb si un Adaptor pentru HDD pentru laptopul meu HP 15-g011sq, dar problema e ca nu stiu cum sa asamblez SSD-ul in locul HDD-ului si HDD-ul in locul unitati optice la laptop si vreau sa duc laptopul la service ca sa imi monteze ei SSD-ul in locul HDD-ului si HDD-ul in locul unitati optice vreau sa stiu cat imi ia aceste 2 montari?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

In locul HDD-ului poti monta chiar tu SSD-ul, trebuie doar mutate mufele de pe hdd pe SSD si bagat in locasul lui. Descrierea exacta gasesti in manualul de utilizare a laptopului (descarcabil si de pe site-ul producatorului.

Problema este doar cu montarea hard disk-ului in locul unitatii optice: la multe laptop-uri nici BIOS-ul nu permite acest lucru sau chiar se poate defecta laptop-ul!
Si fizic este problema cumontarea, deoarece marimile nu corespund, iar gaura ramasa este greu de astupat (eventual cu bucati de ziar big grin ).
Mai bine foloseste un adaptor USB-SATA si foloseste hard-disk-ul ca unitate externa.

| Xenoverse a răspuns:

Problema este ca capacul de sub laptop se desface cu totul si nu se desface doar pentru hdd.

| Bula a răspuns:

Tot nu va incapea hdd-ul in loc de unitatea optica.

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca montezi hdd-ul in locul unitatii optice, cum vei mai instala windows-ul? Suporta al tau instalarea windows-ului de pe stick? (Verifica in bios asta).
Mergi mai inainte la un service si ii intrebi acolo toate costurile dar si ce riscuri ar exista.

| Xenoverse a răspuns:

Ce legatura are raspunsul tau cu intrebarea mea.