| Marianjdjsjwj a întrebat:

Salut băieți.Am o intrebare despre pc-ul meu.Deci,am un i7-4770k cu un gtx 1060 3gb, 4×4gb ram ddr3 1600mhz si am o probelma.De câteva săptămâni calculatorul meu cand il pornesc trebuie sa schimb sloturile ramilor deoarece nu dă boot.Problema e ca de ieri a început să nu mai meargă deloc.Adica se deschide si fac-urile merg la maxim si nu dă boot.Ce pot face? Nu stiu daca m-am exprimat bine.Ps:Ramii i-am pus in alt calculator si au mers.Am pus aici pe tiktok un clip :https://vm.tiktok.com/ZSumqfJf/

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Ce sursa ai? Ce placa de baza e aia? E overclockat sau nu?

| Marianjdjsjwj explică (pentru GabiDumitrescu):

Sursa este Golden King de 650w si placa de baza z87x-oc force-cf.Nu e nimic oc

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marianjdjsjwj):

Cum breh, adica iei 4770K, pui citamai coolerul pe el, si NU FACI OC? Vezi ca placa aia a ta de baza - care e foarte misto si e fix gindita PENTRU OC, nu ca sa stai sa te uiti la ea, are un display cu doua cifre care raporteaza coduri de eroare. Plus o gramada de switchuri pentru functii de OC automat la diverse componente. Ia si baga nasul in manual, nu cred ca e nimic in neregula cu sistemul, poate doar ceva setari/incompatibilitati cu memoria. Fa si un update de BIOS daca nu e la zi. P.S. Sursa ta e foarte ok cand e noua. Daca are vreo 4-5 ani, posibil sa fi obosit...

| Marianjdjsjwj explică (pentru GabiDumitrescu):

Broo.La procesor am facut si a mers perfect. Spuneam de rami.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marianjdjsjwj):

A, geez. OK. Oricum vezi ca are functie de OC automat. Ce s-a schimbat de cand ai inceput sa ai problemele cu ramii?

| Marianjdjsjwj explică (pentru GabiDumitrescu):

Absolut nimic.Pc cand pornea dupa ce mutam rămîi avea exact acelasi performanță si temperaturi

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Marianjdjsjwj):

Poate o fi pe duca vreun modul. Daca zici ca merg pe alta placa de baza ramii, fa un memtest pana la capat (dureaza vreo 2-3 ore) si vezi daca ai ceva erori.

| Marianjdjsjwj explică (pentru GabiDumitrescu):

Ok

| marinaru777 a răspuns:

Ram ul are treaba cu placa de baza da jos cpuid si vezi frecventa la care lucreaza https://www.cpuid.com/softwares/cpu-z-android.html
*daca ai doua placute de RAM pune cate una pe rand ...am patit la fel la laptop si am ramas cu o placuta