| 2P a întrebat:

Salut baieti, Legat de un tablou electric la o garsoniera, am disjunctor C 16 pe intrerupatoare si sonerie si C25 pe prize. Nu sunt electrician dar am o banuiala ca sunt pentru amperaj prea mare si nu vor declansa in veci, cat de protejat sunt cu acele disjunctoare sau iau foc in casa cu ele?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Le-a montat Dorel. big grin
Acele sigurante automate se vor declansa, dar este posibil sa le ia inainte siguranta din contor.
In mod normal, pe circuitele de iluminat se monteaza sigurante de 6A, iar pentru circuitele de priza se monteaza de 16A. La contor se monteaza siguranta de 25 sau 36A.

Cu toate acestea, am patit de mai multe ori ca, siguranta automata de 6A (!) nu s-a declansat, dar a cazut siguranta automata de 36A de la contor.
Nimeni nu-ti verifica si nu garanteaza respectarea parametrilor scrise pe etichete.

| 2P explică (pentru Bula):

Tot de Dorel cred si eu ca sunt montate deoarece din cate stiu ar trebui sa am sigurante de tip B, nu C

| viavo a răspuns:

Da, ai nevoie de 10 pe iluminat si 16 pe prize. La case mari se foloseste 16 si la iluminat si 25 la prizele pentru aparate cu consum mai mare(cuptor, masina de spalat vase, etc).

| Digikey a răspuns:

Eu am general cu diferential C25.Un C16 nu ar fi facut fata la masina de spalat din baie si cuptorul electric din bucatarie sau un fier de calcat. Vara ar fi declansat din 20 in 20 de minute.
Pe iluminat am 10A.

| korina99 a răspuns:

Depinde ce inseamna amperaj prea mare.
Daca vrei sa convertesti in V sau W ca sa vezi cum trebuie sa le optimizezi.
https://www.qtransform.com/......e-volt.php
https://www.qtransform.com/......-amper.php

sper sa ajute