| ShaPPer a întrebat:

Salut/buna, vreau sa-mi cumpar niste RAMI, cum pot afla ce fel de rami imi suporta PC?

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| 1PtToti a răspuns:

In principiu ar trebui sa iti scrie imediat cand pornesti PC-ul (atunci cand iti enumera componentele si poti sa intri in BIOS cu tasta Del sau cu F2). Dar, ca sa fii sigur, mai bine deschizi carcasa PC-ului (daca nu e in garantie si sigilata), si te uiti exact cum sta situatia. Cu ocazia asta vezi exact cate sloturi pentru RAM sunt pe placa de baza, cate dintre ele sunt ocupate, si la ce frecventa sunt cele pe care le ai deja. In functie de frecventa stii ce RAM este. De exemplu, daca este intre 200 MHz (PC 1600) si 400 MHz (PC3200) atunci memoria este DDR1. Oricum, de obicei scrie pe ele si tipul. Daca nu te pricepi deloc, si nu vrei sa deschizi calculatorul, mai bine apeleaza la cineva care a mai facut asta, pentru ca oricum vei avea probleme atunci cand vrei sa ii montezi. In acest caz, poti sa te uiti orientativ la numarul de module si tipul memoriei, daca pornesti programul CPU-Z, la tab-ul Memory. Uite link: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html