| cristibenchea121 a întrebat:

Salut! Vreau sa imi cumpar niste rami de 3000 MHz si placa de baza suporta doar 2666 MHz, o sa functioneze?

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

DA, LA 2666.

| NLS a răspuns:

Pe pagina placii de baza scrie ca accepta maxim de
2933MHz, si asta din cauza chipsetului entry level.

Garantez ca vei avea probleme cu RAM de 3000MHz pe acea placa de baza.

Procesorul 10400F lucreaza in mod standard cu RAM de 2666MHz, dar activand profilul XMP din BIOS, va fi recunoscut orice RAM care se afla in limita acceptata de placa de baza, adica 2933MHz.
De RAM cu frecventa mai mare nu poate fi vorba, placa aceea de baza nu suporta, si nu suporta nici OC pentru procesor.

https://www.msi.com/Motherboard/H410M-A-PRO/Specification

| cristibenchea121 explică (pentru NLS):

Deci, daca nu activez profilul XMP rami nu o sa functioneze?