| DAAAAAAAAAA a întrebat:

cum as putea afla cati rami suporta pc-ul meu

Răspuns Câştigător
| Codre a răspuns:

Simonica nuì vina mea ca nu ai pus intrebarea corect sus ai scris ca e pc acu imi scrii ca e laptop pai ori sunt mere ori sunt pere ..STI...Tu esti de vina ca nu sti cum sa pui problema daca scria asa de la inceput nu ma chinuiam sa scriu un roman mai sus.In fine uite raspunsu meu.Tu ai 2 giga de ram dar aia 2 giga de ram reprezinta 2 placute de 1 giga care ocupa 2 sloturi.Adica daca tu vrei sa-ti mai pui 2 giga de ram trebuie sa-ti scoti placutele de 1 giga si sa pui 2 de 2 giga! Sa sti ca placutele tale de ram sunt de ddr2 deci daca vrei sa iti iei rami ia-ti ram ddr2 pentru laptop de 2 giga asa saì zici la vanzatoarebig grin! Rami la laptop se afla pe fundul laptopului si acolo trebuie sa fie inscriptionata un fel de placuta si pe undeva un surub care il desfaci si vezi rami si ii schimi si alte chestiwinking! FUNDA aculaughing! pentru ca am scrii partea a2-a a romanuluilaughing!

6 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Nu poti vedea din calculator chestia asta.

Poti doar vedea care e modelul placii de baza si sa cauti pe internet specificatiile sale tehnice, va scrie undeva si cati Gb RAM suporta maxim. Daca mai ai manualul placii de baza, cauta in el ca scrie.

Ca sa vezi modelul placii de baza poti folosi programul CPU-Z: http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.61-32bits-en.zip

| Brâncuşi a răspuns:

Du-te la un service iţi dă un răspuns concret plus că nu costă mult, o seară bună!

| GGL a răspuns:

Numeri cate sloduri de memorie are si in functie de ce ddr e inmultesti cu 2(pentru ddr1) 4(pentru ddr2) si 8(pentru ddr3) si ala e nr maxim de gb suportati( de obicei)

| Codre a răspuns:

Pai in primul rand presupun ca sti cum arata o placuta de ram macar! Daca sti chestia asta uitate cate sloturi care se potrivesc pentru placa de ram ai.Mentionez ca sloturile placi de ram se afla pe placa de baza(adica placa aia unde sunt puse toate chestile).Sa sti ca exista 3 tipuri de placi de ram de ddr1, ddr2, respectiv ddr3 pentru fiecare placa exista un slot adica daca tu vrei sa bagi ddr2 in pc si ai slot de ddr1 nu o sa poti sa-l bagi deoarece nu se potriveste.Sa sti ca placile de ddr3 sunt cel mai bune urmate de ddr2 si ddr1 dar daca tu ai ddr2 numa din astea poti baga(asta a fost un exemplu).
Daca vrei sa bagi o placa de ram nu conteaza cati rami are placa poate sa aiba 512 mega, 1giga, 2 important e sa se potriveasca slotu! FUNDA:Xbig grin!

| DAAAAAAAAAA explică (pentru Codre):

Pai nu mi-ai raspuns la intrebare sa-ti dau funda.Eu am un laptop fujisu Siemens amilo li 2727 si are 2 GB ram si vreau sa stiu daca merge sa-i pun 4GB

| Codre a răspuns (pentru DAAAAAAAAAA):

Simonica nuì vina mea ca nu ai pus intrebarea corect sus ai scris ca e pc acu imi scrii ca e laptop pai ori sunt mere ori sunt pere ..STI...Tu esti de vina ca nu sti cum sa pui problema daca scria asa de la inceput nu ma chinuiam sa scriu un roman mai sus.In fine uite raspunsu meu.Tu ai 2 giga de ram dar aia 2 giga de ram reprezinta 2 placute de 1 giga care ocupa 2 sloturi.Adica daca tu vrei sa-ti mai pui 2 giga de ram trebuie sa-ti scoti placutele de 1 giga si sa pui 2 de 2 giga! Sa sti ca placutele tale de ram sunt de ddr2 deci daca vrei sa iti iei rami ia-ti ram ddr2 pentru laptop de 2 giga asa saì zici la vanzatoarebig grin! Rami la laptop se afla pe fundul laptopului si acolo trebuie sa fie inscriptionata un fel de placuta si pe undeva un surub care il desfaci si vezi rami si ii schimi si alte chestiwinking! FUNDA aculaughing! pentru ca am scrii partea a2-a a romanuluilaughing!

| Ceofi_Spiridon_1990 a răspuns:

Cati rami am pe unitatea mea