| Dany012 a întrebat:

Salut,c-am care ar fi temperatura normala la un procesor amd sempron overclockat la 3.5 ghz si deblocat al -2 lea nucleu? (dual 3.5 ghz > Amd Athlon II x2 4450e coolerul stock) pentru ca, cand nu il folosesc scade pan' pe la 36 grade dupa aia daca joc un joc ce necesita consuma putin mai mult (LOL-league of legends la setari minime) am observat ca era la 59 de grade.
Placa de baza AsRock N68C-S UCC.

Răspuns Câştigător
| xBro a răspuns:

E bine ma daca-ti sta la 59 de C in full load, numai sa nu depaseasca de 65 in full load [ la mine e max 60 C ], BAFTA!

| Dany012 explică (pentru xBro):

A atins 62 grade maxim, dar aveam un virus "macromedia.exe coin-miner"(utilizaza procesoru-l 100% pana crapa) am reinstalat windowsu sa-l scot

4 răspunsuri:
| xBro a răspuns:

Si apropo tine-ti minte ca este vara, deci in full load daca depaseste de 65 de C trebuie sa-ti pui un semn de intrebare happy

| hass a răspuns:

El ar trebui sa stea la o temp de 35 de grade max.dar daca ai colerul original al procesorului nu ma mir ca se incalzeste asa...

| GmFb_Alex_1999 a răspuns:

Cand dai overclock la un procesor i creste temperatura si i se scurteaza viata. Ca sa poti da overcolock trebuie sa ai un cooler after market si o pasta termo conductoare foarte buna. Normal trebuie sa ai undeva la 40 de grade cu tot cu overclock.