| Socherboom10 a întrebat:

Calculatorul meu a inceput de la un timp sa turuie efectiv, sa scoată zgomote insuportabile, face efectiv ca o locomotivă laughing Scoate tot felul de sunete insuportabile și se aude și tare. Nu știu de la ce ar putea fi problema, mă puteți ajuta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca nu-ti da erori la Windows (sau ce sistem de operare ai!) nu este de la HDD. Este 100% de la cooler. Trebuie pusa pasta conductoare si curatat ventilatorul. Un prieten al meu face si altceva: rupe sigiliul motorului si cu pipeta pune o singura picatura de ulei pe angrenaj si apoi pune folie de aluminiu si o lipeste la loc.

9 răspunsuri:
| TLF92 a răspuns:

Cooler-ul trebuie curatat e plin de praf

| Dddonkey a răspuns:

Vezi sa nu te caute CFR-ul pe acasa sa il privatizeze! :d
Dar ce calculator ai? ai primul aparut in istorie? big grin
Foloseste un fluier, si daca ii spui sa traga pe dreapta sau invata l unde e peronul. Poate o sa calatoresti in timp cu el laughing)
Cand aveam calculator de obicei hard driv-ul facea sunete urate.

| Andreiandrei2000 a răspuns:

In caz ca ai HDD probabil discul este stricat trebuie schimb HHD sau unul din ventilatoare este busit.

| Socherboom10 explică (pentru Andreiandrei2000):

Deci ori o fi de la un ventilator, ori de la cooler, ori de la HDD.

| Socherboom10 explică (pentru TLF92):

Chestia este ca nu cred ca e de la cooler, pentru ca uneori se mai opreste zgomotul si revine la normal, dar atunci cand aprind PC-ul incepe formula 1.

| Socherboom10 explică (pentru Dddonkey):

happy Posibil sa fie de la Hard da. Atunci cand pornesc PC-ul incepe sa turuie efectiv si nu cred ca e de la cooler. Uneori se mai opreste zgomotul.

| PainTech a răspuns:

Cooler sau HDD.

Încearcă să cureți completul.

| Socherboom10 explică (pentru Salontanul):

Cred ca ai dreptate. Cel mai probabil e de la cooler si de la pasta termica. Desi nu prea pare ca, coolerul face sunetele astea. I mean, zici ca e un motor V8 going full speed.

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru Socherboom10):

Sunt 99% ca este de la cooler si poate fi si de la ventilatorul sursei. O curatare a amandurora n-ar strica. Cu un aspirator si cu o perie de zugravit (cu PC-ul scos din priza) se pot curata frumos si ele si placa de baza. Praful depus pe placa de baza (cu toate componentele: placa video, memorie RAM) contine metale si poate provoca deranjamente si chiar stricarea placii de baza.