| anonim_4396 a întrebat:

Cam cat ar costa sa-mi curat PC-ul de praf? La Altex m-ar interesa.

16 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Curatarea PC-ului alaturi de inlocuirea pastei termice pe pe procesor daca este cazul ti-o poate face cam orice service IT, nu se face de catre altex. Cum spuneam oriunde vezi un service IT pe care scrie reparatii calculatoare, laptopuri iti pot curata PC-ul, de obicei se face cu o ustensila conectata la un compresor, pentru ca praful acela este lipit electrostatic si nu se ia de pe componente decat cu jet puternic de aer, bine mai exista si solutii care nu ataca circuitele, sprayuri de curatat circuite, poti da pe placa de baza etc dar doar cu PC-ul scos de sub tensiune.
Nu poate costa prea mult pricedeul de curatare de praf la un service, mai bine mergi la ei, te va costa maxim 70 de lei, poate 100 de lei daca iti schimba si pasta de pe procesor, este important ca pasta sa fie mereu "noua", nu de alta dar de ea depinde viata procesorului mai ales daca ajunge sa numai aiba pasta si ajunge la multe grade celsius.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De cand presteaza Altex astfel de servicii? In mod normal ar trebui sa fie maxim 50 RON la un desktop si vreo 80-100 la un laptop.

| DoarAlin a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Nu am idee. Eu pana acum recent am avut PC-ul in garantie, dar mi-a expirat. Si ma gandeam ca pot discuta tot cu ei in legatura cu asta. Eu am desktop, nu cred ca a mai fost curatat de ultima oara cand l-am dus in service, adica acum vreo 7-8 luni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoarAlin):

Daca ai desktop, desfa-l singur si curata-l fara frica. Altex - oficial vorbind - nu face astfel de chestii. Din ce oras esti? Poate iti pot recomanda eu pe cineva, dar desigur ca nu am pile si cunostinte in toata tara...

| DoarAlin a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Imi este cam frica, sincer. Nu am deloc experienta cu PC-urile. Eu l-am cumparat gata facut, ca nu ma pricepeam la piese. Mi-e frica sa nu rup ceva din el...
Eu sunt din Braila. Am vrut sa incerc la persoane care au experienta, dar nu cunosc pe nimeni.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoarAlin):

Intreaba pe forumul MyGarage. Plus de asta, ai tone de tutoriale pe YouTube. E destul de greu sa rupi chestii, stai calm. In cel mai rau caz o sa bagi ceva insuficient, gen placa video, dar si asta e destul de greu de facut. Nu ti-as recomanda ce a zis Ineys, in special daca ai si un hard mecanic in sistem.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

A, da, cel mai lejer ar fi, daca nu ai aspirator cu functie de suflare/accesoriu pentru vopsit, un compresor de aer (mergi la un service auto/vulcanizare cu sistemul si ii rogi sa ti-l sufle acolo) sau un spray cu aer comprimat. https://altex.ro/spray-de-curatare-hama-84176/cpd/CLN84176/

| Mandeliu a răspuns (pentru DoarAlin):

Daca poti sa faci un drum pana la Galati cu PC-ul te rezolv eu happy

| anonimg a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi mai inainte la magazin sa intrebi, ca sa nu te cari cu pc-ul degeaba pana acolo.

| Ineys a răspuns:

Da tu nu stii sa stergi praful? Atata timp cat nu esti neatent si nu misti componentele pe acolo nu ai ce sa strici. Iti sugerez sa folosesti un aspirator de putere mare cu o teava subtire. Asa nu prea ai ce sa strici. Mai poti sa folosesti o pensula de vopsit cu care sa stergi usor praful. In principal nu prea ai ce sa strici, praful se acumuleaza mai mult pe la ventilatoare si prin carcasa, dar nu pe placa de baza/cpu/ram/gpu.

Eu efectiv am desfacut unitatea si am inceput s-o scutur. A functionat perfect ulterior. laughing

Componentele sunt fixate acolo, trebuie forta mai mare sa le scoti.

| BuBBlesykeSs a răspuns:

De ce nu te duci mai bine sa intrebi... in jur de 100 de lei daca nu si mai bine

| DoarAlin a răspuns (pentru BuBBlesykeSs):

Well, pentru inceput, nu am timp. Eu am cerut doar o parerea din partea cuiva care a mai dus PC-uri la curatare. O sa ma duc si la Altex, trebuie' sa fiu sigur ca il pot curata la ei daca nu il mai am in garantie.

| Nonolita a răspuns:

Altex doar vinde, nu face service.

| DoarAlin a răspuns (pentru Nonolita):

Am auzit sincer de persoane care au reusit sa isi repare PC-ul la Altex si nu mai aveau garantie.

| Nonolita a răspuns (pentru DoarAlin):

Ma indoiesc ca ai auzit bine. Poate este vreun service pe langa Altex si de acolo confuzia.

| BilaRomânească a răspuns:

Mai bine îl duci la un service specializat