| xyzzzzzzzzzzzzz a întrebat:

Salut,cand aveam placa video veche(ATI RADEON 3450 HD 1GB), fifa 14 se misca foarte bine, dar de cand mi-am luat Placa video Gigabyte Radeon R7 250 OC 1GB DDR5 128-bit,se misca mai prost, stiti de ce? In alte jocuri se misca bine, am facut si update la drivere, degeaba...

4 răspunsuri:
| buzucan a răspuns:

Nu are nicio legatura, 2.0 compatbil cu 3.0 scrie si aici: http://configpc.info/sfaturi-de-achizitie-pentru-placa-video.html
ai reinstalat windows-ul de cand ai pus-o?

| Danzell a răspuns:

Placa de baza iti suporta placa video?
ati radeon 3450 are interfata PCI-E 2.0 x16
gigabyte Radeon R7 are interfata PCI-E 3.0 x16

probabil placa ta de baza suporta pana la 2.0

din pacate placile video nu sunt backward compatible. adica placile video cu interfata 3.0 nu merg pe cele 2.0

daca placa de baza ar fi avut slot 3.0 atunci ar fi mers toate placile de la 3.0 in jos.

pe scurt placile de baza sunt backward compatible, cele video nu sunt.

| raresandrey a răspuns:

Dă rezolutia mai mica la jocuri.

| petrescuionut a răspuns:

Salut teutzu uitate pe cati biti ai windowsu dai clic dreapta pe destop si dai seting si dai color qualiti si vezi acolo biti incearca si setarile la fifa 14 pentru ca placa noua este diferita de cea veche si se poate sa fie si dea colo uitate si in bios sa nu ai ceva bine setat la placa video si cati rami ai procesor frecventa la toate sa fie aceeasi de exemplu daca tu ai placa aia 1gb 128 biti si ai procesoru 1200ghz sau 1800ghz sau 2300ghz si 1 gb rami sau 1, 5 nu o sa-ti mearga bine pentru ca placa video isi mai ia si ia cate ceva in jocuri de acolo funda?