| SpargSeminte a întrebat:

Salut.
Cand ma conectez la wi-fi imi arata liniutele acelea si imi scrie ca s-a conectat la retea, dar cand intru pe Youtube sau pe google nu imi merge, imi arata ca nu am internet.
Care ar fi cauza?
Multumesc!

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Este un router de generație mai veche. Ori în schimbi cu unul nou, ori de fiecare dată când ai astfel de probleme cu el îl oprești și îl pornești iarăși.
Sau cauți să intri pe internet de pe dispozitivul respectiv folosind browserul Mozilla Firefox.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai net pe router.
Conecteaza-te la router, si vezi la broadband sau wifi, ce scrie, daca scrie connected sau disconected.

| SpargSeminte explică (pentru anonim_4396):

Nu inteleg, sunt conectat la router si imi aeata semnal wifi dar nu merge.

| anonim_4396 a răspuns (pentru SpargSeminte):

Pai semnalul wifi nu are nici o treaba cu internetul.
Cand bagi un router in priza, si chiar daca ai firu de net scos, el tot va merge si vei avea semnal.
Ideea e ca trebuie sa fie setat el si sa fie conectat la net.
Nu stiu la ce ai tu, dar daca la rds, atunci e conexiune ppoe, si ai un user si o parola de la rds, cu care trebuie sa configurezi routerul.
Cat despre ce spune cristizdr, el a scris random, nici nu stie ce model de router ai,
Zi-mi mie ce model ai, ca sa iti dau ip corect si user si parola.

| CristiZdr a răspuns (pentru anonim_4396):

rolling on the floor) bine fie, daca crezi ca vorbesc in vant, bafta si sa vedem ce o sa faci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiZdr):

Pai fiecare router are alta adresa, depinde de brand.
192.168.1.1 asta probabil ca e pentru al tau, ca sa nu mai zic ca diferite brand-uri au login-uri diferite.
El nici macar nu a zis ce fel de router are.

| CristiZdr a răspuns:

Intra pe google si scrir 192.168.1.1 sau daca nu merge 192.168.0.1 si scrii username-ul: amdin
Parola:admin
Prin acest ip tu intri pe rooter si apesi pe general si iti va arata problema, totodata de pe site-ul rooter-ului poti schimba parola. Pentru a face asta apesi la wireless si la scurity si o sa vezi parola. Cat despre problema că nu-ți merge wifi-ul cel mai probabil ți-a picat sau cineva te flood-eaza adica iti pica rooter-ul prin cmd. Asteapta cateva ore si problema va fi rezolvata.

| cfrtobias a răspuns (pentru CristiZdr):

Username-ul: amdin sau admin?

| CristiZdr a răspuns (pentru cfrtobias):

Admin' scuze.