| Cristian_Mihaitamcr_1999 a întrebat:

cand pornesc pc-ul se aud 3 beep-uri si nu se vede nimic pe monitor (se stinge si se aprinde) ii full HD deci...ii nou cumparat nu cred ca e monitorul de vina (placa video integrata)

5 răspunsuri:
| stanly7 a răspuns:

Beep-uri lungi sau scurte? Depinde de placa de baza.
Incearca sa-l pornesti fara tastatura si maus sa vezi daca se aprinde monitorul.
Desi exista mai multe cauze pentru care nu iti afiseaza nimic monitorul: sursa de alimentare, placa de baza, RAM-ul, placa video...

| AlexDFY a răspuns:

E foarte probabil sa fie din cauza placutelor ram, ori nu le ai pus bine, ori sunt arse, daca ai 2 placute, lasa doar 1, si vezi daca merge

| MarianVio a răspuns:

Salut! Iti recomad sa extragi ramii din calculator si sa stergi pinii cu o guma de sters. Verifica daca ramii au aceeasi frecventa. Nu pot rula pe frecventa diferita (ex:2gb ram 1333 Mhz cu 2gb ram 1600 Mhz etc.) Si in cazul asta faci proba cu una din ele sau eventual incerci o placa de ram in fiecare slod ddr* ce il detine placa. Bafta!