| Andreyjoaca7 a întrebat:

Cand stau pe pc cu castile mi se aude un bazait pe fundal fara sa ascult nimic.(La orice casti fac asa)

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

E defecta mufa din calculator, bîzîitul ala este din cauza unei lipituri reci la mufa din placa audio, nu e masa lipită de aceea bîzîie in fundal, face atingere /scurt la masă, nu sunt căstile de vină, trebuie schimbata placa audio din unitate, alta solutie nu există, nu poti lipii cu pistol de lipit deoarece trebuie sa ai scule profesioniste pisol cu aer cald sa scoti mufa aia si sa pui alta, e complicat, schimbi placa cu totul.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Pistol de lipit cu aer cald, scuze greselile.

| LinxCont a răspuns:

E prost facuta (proiectata) placa de baza. Zgomotul din circuite si din sursa de curent migreaza spre iesirea audio. O solutie e folosirea unei alte placi audio, de exemplu pe USB. O placa audio pe USB are avantajul ca e in exteriorul pc-ului si capteaza mai putine semnalele parazite din PC.

(In unele cazuri s-ar putea sa mearga conectarea unui fir de la masa castilor intr-un anumit loc pe carcasa, insa depinde si de cauza reala a bazaitului si daca se gaseste un loc in care sa se anuleze acel zgomot.)