| Bilii a întrebat:

Salut.care este diferenta dintre usb si jack 3.5mm. ca eu am casti somic cu usb si mergeau foarte bine si la auz si la microfon. Si vreau sa imi cumpar niste casti hyperx cu jack 3.5mm. O sa se auda si o sa mearga microfonu la fel ca la usb de bun?

4 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Tensiunea de ieșire este aceeași pe ambele porturi, pentru că același DAC produce acea tensiune, nu se pun 2 DAC-uri pe un dispozitiv. Dacă ambele porturi sunt prezente pe un dispozitiv acele porturi sunt în paralel.

Ca să o zic și în termeni mai populari, nu este nicio diferență prin ce mufă te conectezi, același DAC scoate "sunetul" din dispozitiv și același ADC bagă sunetul în dispozitiv.

| halogen001 a răspuns:

Diferența dintre căștile USB și jack e microfonul.
Căștile USB au placa de sunet în căști sau pe fir, iar legătura dintre microfon și placa de sunet a căștilor e mai scurtă și nu prinde brum de rețea.
Semnalul prin cablul lung e digital tip USB și microfonul merge bine, fără brum de rețea în cazul căștilor USB.

Căștile cu jack transmit semnal audio de la microfon la calculator în format analog prin cablu lung și sunt șanse mari să se audă bâzâit la microfon.

Deci diferența e microfonul. Căștile cu jack au de regulă microfon mai prost, iar cele USB au microfon mai bun. Depinde și de calitate. Nu e exclus să existe căști USB cu microfon prost, dar din punct de vedere constructiv, căștile USB ar trebui să aibă microfon mai bun.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Da. Jack e mufa aia clasică, pe care o aveau căștile până acum 5-6-7 ani. Nu cred că vei avea probleme.

| Bilii explică (pentru MihaiSpeedster):

Eu in trecut aveam casti cu jack si mi se auzea bazait la microfon. O fi fost din cauza carcasei? Am inca aceeasi carcasa cu usburi si jack incorporate in fata. Dar aveam si specificatii mici.si acum 1 an am luat cpu gpu rami si placa de baza noua. Si casti cu usb si nu mai aveam probleme cu microfonu