| wolfman22 a întrebat:

care este mai buna Samsung galaxy note 10.1 tablet sau new ipad!? DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| Mișika a răspuns:

Depinde si motivul pentru care vrei sa il folosesti, desigur Apple New Ipad iese invingator in mare parte la toate solicitarile pe care ceilalti competitori incearca sa le depaseasca. Castigator este New Ipad pentru ca are retina display, adica marimea pixelului este atat de mica incat nu poate fi perceputa de ochiul uman si astfel imaginea este ca si o ''poza'', Apple new Ipad are 9.7in IPS LED backlit 2048x1536, Retina display, in timp ce Samsung Galaxy Note 10.1 are 10.1in 1290x800 PLS TFT display, si mai poti luain considerare faptul ca new Ipad este facut in intregime din aluminiu in schimb Galaxy note 10.1 este facut din plastic. Tu alegi pretul este identic

10 răspunsuri:
| aBunnyMind a răspuns:

Galaxy note! iPad e si scump si e chiar mai slab decat el! Apple e pentru oamenii care cred ca orice e mai scump e mai bun! Apple este, si va ramane multa vreme pentru fitosi!

| Mișika a răspuns (pentru aBunnyMind):

Scuze dar ai vazut pretul? Apple new Ipad 16 gb - $499.00. la fel este si la galaxy note uita-te http://store.apple.com/us/browse/home/shop_ipad/family/ipad

http://www.webpronews.com/......ed-2012-08

| aBunnyMind a răspuns (pentru Mișika):

Noul iPad (4G+WiFi) 2.800 lei
Galaxy Note (3G+WiFi) 2.650 lei

Sursa : eMag!

| aBunnyMind a răspuns (pentru Mișika):

Nu comapara varianta WiFi only a iPad-ului cu varianta 3G a note-ului!

| Mișika a răspuns (pentru aBunnyMind):

Da ai dreptate, am comparat varianta de la S G note 10.1 Wi-Fi + 3G cu varianta New Ipad Wi-Fi, si astfel Wi-Fi+Cellular creste considerabil si am gresit la pret sa spunem, dar nu vreau sa ne certam cu parere la pret, deviem de la subiect si intrebare, trebuie sa comparam care din aceste 2 tablete este mai buna intrebarea nu o fost pusa cu referire la pret, New Ipad dual-core CPU at 1 GHz[29] and a quad-core PowerVR SGX543MP4 GPU, Display
Tehnologie display:Capacitive Multi-Touch

Tip Display:Retina display IPS Glossy

Diagonala:9.7 inch

Rezolutie:2048 x 1536, Placa Video

Tip memorie video:Quad-core integrata, Software IOS 5;

Samsung Galaxy Tab: Procesor
Tip procesor:Quad-CoreFrecventa procesor:1.4 GHz,

Tehnologie display:Capacitive Multi-Touch

Tip displaytongueLS TFT

Diagonala:10.1 inch

Rezolutie:1280 x 800

Reproducere culori:16 milioane culori

Placa Video
Chipset video:Mali 400 MP

Software : Android 4.0, Wi-Fi+3G, insa nu are retina display prezenta la Ipad 3 (new Ipad) ceea ce este dupa parerea mea o mare lovitura, este inexplicabil diferenta dintre Retina display si orice alt format de display, ceva super mai ales ca nu mai poti vedea ''patratelele'' pixelii de pe ecran, iar imaginea este ca si in realitate.

| wolfman22 explică (pentru Mișika):

Va multumesc foarte mult, cred ca voi alege Ipad! insa versiunea cu wifi nu cred ca merita cea cu 3g? insa acum trebuie sa ma gandesc cu cati Gb sa o cumpar ma gandeam la 32, cu 16 mi se pare foarte putin pentru o tableta! Merita 3g?

| Mișika a răspuns (pentru wolfman22):

Daca poti sa alegi oricare iti recomand varianta Wi-Fi+3G, pentru ca ai net oriunde, chiar merita, de exemplu intr-un tren sau, indiferent de locatie.

| wolfman22 explică (pentru Mișika):

Da, dar eu am un galaxy s2 cu net nelimitat si il pot folosi ca wifi! la asta ma gandeam!

| edy79 a răspuns:

Eu zic ca ipad.

| mihaelapestrita a răspuns:

Vad ca marea majoritate iti recomanda ipad, eu iti recomand Note ( http://snipurl.com/galaxy_note ). Zic sa studiezi bine variantele, inainte sa faci pasul decisiv.