| Wo0W a întrebat:

Care procesor e mai bun AMD sau INTEL il vreau pentru jocuri dar sa se miste bine si in aplicatii etc adica nu sa se miste bine in jocuri si in aplicatii sa stau ogramada sa intre

13 răspunsuri:
| kolcov a răspuns:

Pentru gaming e mai bun AMD stiu din propria experienta pentru ca le-am folosit pe amandoua dar si procesoarele INTEL sunt bune, cele din seria 'i' sunt foarte bune.Bafta

| suffarstar a răspuns:

Intel e mai stabil, nu da blue-screen-uri, nu se blocheaza, combinat cu Nvidia bun va functiona cel mai bine.

| IT4Ever a răspuns (pentru suffarstar):

I3 i5 i7 depinde sunt bune toate acum depinde de buget

| suffarstar a răspuns (pentru IT4Ever):

Da,asa e, sunt scumpe, dar meritahappy

| IT4Ever a răspuns (pentru suffarstar):

Clar intelul e Intel si eu is pe el de ani buni si nu m-a dezamagit

| suffarstar a răspuns (pentru IT4Ever):

Eu din pacate am un amd dar nu sunt foarte multumit de el.sad

| panther2007 a răspuns:

Mai bun este Intel

| IT4Ever a răspuns:

Intel

| Wo0W explică (pentru IT4Ever):

Imi poti da o idee de Intel? eu m-am gandit la ivy bridge sau sandy dar nu stiu care ca nu prea ma pricep si nu stiu care este mai bun in jocuri si aplicatii

| mickeyMT a răspuns:

Eu cred ca AMD este mai bun pentru jocuri. De exemplu un FX-6200: 6 nuclee, 3.8 ghz viteza, 14mb Cache, socket am3+, si pretul este pe undeva pe la 650 RON ceea ce nu este scump DELOC. In jocuri o sa mearga exceptional, fara freeze sau bluescreen. Despre aplicatii nu mai vorbesc. Hai sa vedem despre Intel: I3 porneste de pe la 450, i5 de pe la 750, I7 1000+ ron. Nu contest performanta/stabilitatea etc., dar in vederea pretului este chiar exagerat. Si nu mai vorbest despre ultimul tip de i7. Intel core i7-955x care pe eMAG este la uimitorul pret de 4.650 RON!
Te las pe tine sa alegi.

| Wo0W explică (pentru mickeyMT):

Mersi mult eu ma gandeam la amd phenom II x4

| mickeyMT a răspuns (pentru Wo0W):

Si phenom ii x4 este bun. Eu am ales seria FX deoarece au rezultate impresionante la preturi incredibil de mici, si ma gandeam ca un procesor cu 6 sau mai multe nuclee este perfect pentru ce ai tu nevoie. Poti sa te interesezi si despre FX-8350. pe mine m-a uimit.