| mafiot1 a întrebat:

Salut.Cate ore dureaza instalarea si configurarea lui Windows 10?

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Instalarea Windowsului in sine nu dureaza atata. Maxim 30 minute (depinde si de performantele PC-ului). Instalarea programelor adiacente iti ia mai mult. Depinde si de ce programe vrei sa instalezi. Eu am circa 20 de programe standard pe care le dau jos de pe net, le instalez si dureaza cam o ora si ceva. Am un prieten care are un DVD cu varianta instalata pe pc pana la momentul driverelor. Se instaleaza in 3 minute. Apoi baga CD-ul cu driverele specifice. Nu stiu cum face dar l-am vazut in actiune. Ulterior introduce softurile stranse pe un alt DVD dar unele trebuie actualizate.

| cristi202 a răspuns (pentru Salontanul):

In ce priveste programele, e normal sa fie cum spui. La Irfanview imi ia doua secunde instalarea, la CorelDraw, aproape o jumatate de ora. Dar nici nu poti compara un mic programut cu gigantul de Corel!

Cindva aveam si eu softurile strinse pe un hdd extern. Pina ce am vazut ca de fapt actualizarea lor se face la cele mai multe prin descarcarea unui nou fisier de setup, cel pe care oricum l-ai da jos de pe net daca vrei sa instalezi o versiune "fresh", si atunci nu ma mai complic, nu mai tin setupurile programelor, care si-asa ocupa memorie in cazul celor mai serioase, ci doar o lista a lor. Insa, desigur ca m-am ars in cazul in care trebuie sa reinstalez Windows-ul si nu am conexiune la net!

| MihaiNicu23 a răspuns:

In jur de 20 de minute.

| Roxin a răspuns (pentru MihaiNicu23):

20 de minute pe ce computer?

| ziftode a răspuns:

Pe un dual core la 2. 4GHz cu 1G ram, socket 775 si hdd cu, cache putin cred sincer ca 2h cel putin instalarea si inca vreo 4h configurari, restartari, updatez, etc.

pe un i7 cu 8G ram si ssd, in 40 de minute maxim ai un windows 10 nou nout, stralucitor si adus la zi si cu de toate

DATA VIITOARE POSTEAZA SI CE SISTEM AI

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Depinde de pc laptop ce ai tu cam 20-30 de minute maxim

| TrustMeIKnow a răspuns:

20 de minute sa se instaleze si inca vreo 10-20 de minute pentru update-uri.

i7-4710HQ
12B RAM
Internet 1000 Mbps

| Saicoth a răspuns:

Sunt de acord cu cei care spun 20-30 de minute, daca ai un HDD de calitate si nu e foarte vechi nu dureaza asa mult.
Windows 10 din cate stiu se instaleaza cel mai rapid.
Pe cand Win XP dura cate 60-80 minute si ocupa o fractiune de spatiu in comparatie cu Win 10.

| TheCrazyPlayer a răspuns:

20 de minute

| Bogdan212121 a răspuns:

Salut. mie de exemplu mi-a luat 2 ore cu tot cu restartari ale PC-ului, acum depinde si de calculator/laptop.
De exemplu, eu am : Intel Core i5 6600k, placa video GTX 960, 8GB HyperX.
Conteaza si performanta acestuia.