| Anonymous1995 a întrebat:

Salut,ce e acela un cd bootleg? dau funda big grin

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

O înregistrare bootleg este o înregistrare audio sau video de o performanţă care nu a fost lansat oficial de către artist sau sub altă autoritate juridică.[1 Procesul de luare şi distribuirea acestor inregistrari este cunoscut ca contrabandă. O mare aceste înregistrări sunt pur şi simplu copiate şi tranzacţionate printre fanii artistului fără schimb financiare, dar unele au au posibilitatea de a vinde aceste raritati pentru profit, uneori prin adăugarea de inginerie de sunet calitate profesională şi de ambalare a materiei prime.

Bootleg pot consta din inregistrari din concerte sau material creat în sesiuni de înregistrare privată sau profesională. Tehnologii de schimbare au avut un impact mare asupra înregistrare, distribuire şi diferite rentabilitatea industriei subteran. Drepturile de autor pentru cântecul şi dreptul de a autoriza înregistrări adesea locuiesc cu artistul, în mai multe tratate internaţionale privind drepturile de autor. Înregistrare, comercializare si vanzare de Bootleg continuă să prospere, cu toate acestea, chiar ca artişti şi companiile de înregistrare încearcă să prezinte alternative "autorizat" pentru a satisface cererea.

2 răspunsuri:
| Number27 a răspuns:

"Bootleg" este un termen care este brandished despre liber de o multitudeof de oameni se referă la o gamă largă de lucruri. În cadrul musicindustry, tot de la traditionalbootleg, la pirati, la copii, falsuri avea la un moment dat oranotherbeen numit un bootleg. Majoritatea populaţiei laic (şi unele lessinformedpersons în cadrul industriei) folosesc unele sau toate dintre termenii aboveinterchangeably.În acest articol vom va defini termenii de mai sus ca ei sunt usedby Insideri industrie, şi va explora exact ceea ce un is. bootleg... şi ceea ce nu este

| RexSuriano a răspuns:

Bootleg se foloseste in muzica de club, in general pentru un remix unde se folosesc parti de pe alte piese!

De ex: Iei piesa "Florin Chilian - Zece" si pui peste ea, bucati dintr-o piesa de la Holograf. Am dat un exemplu extrem, dar doar ca sa iti faci o idee.