| bogdy20000 a întrebat:

Salut! Ce este mai recomandat pentru it/programare, Windows sau macOS(Apple)? Si in jur de ce pret se învârte un laptop potrivit pentru a putea incepe in acest domeniu?
Multumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentu programare, e suficient un laptop cu un

procesor cu 4 nuclee (ce atinge 3, 0GHz sau mai mult in Turbo )

Cel mai slab procesor care e ok, ar fi i5-1135G7

minim 8- dar preferabil 16GB (in doua placute 2x8GB) RAM DDR4 la ~3000MHz

ecran de 15, 6 inch, cu rezolutie 1920x1080 (sau 1920x1200 in formatul 16:10)

un SSD de 256 sau 512 GB pentru sistemul de operare (nu conteaza ce tip de SSD - SATA sau M.2 cu NVMe, doar sa fie SSD)

preferabil inca un HDD intern, sau un HDD sau SSD extern pentru pastrarea/salvarea datelor/proiectelor importante

placa video integrata in procesor e suficienta

https://www.pcgarage.ro/......integrata/

Oricare dintre acestea e perfect pentru ce doresti.

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Linux (Ubuntu sau Mint)
Orice laptop /calculator cu procesor P4 in sus (second hand se gasesc de la 100 euro in sus).

| RxTx a răspuns:

Ububtu
Lenovo n40
Costa 130 euro

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cel mai recomandat e un Linux.

| Brizbriz a răspuns:

General, ai primit raspunsul bun: Linux
targetat, aplicatii MacOS sau iOS (orice device Apple) NU faci DECAT in xcode, care ruleaza NUMAI pe MacOS... PUNCT

in rest, pe Linux nu prea am auzit de IDE-uri (o interfata de programare care te ajuta serios, xcode e un IDE)

deci, raspunsul meu personal e, *Windows*

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Toate IDE urile serioase au versiuni pentru Linux.

Eclipse, Netbeans, PhpStorm, IntelliJ IDEA, CodeLite, Pydev, Atom.

Atat timp cat nu programezi exclusiv in tehnologii Microsoft ai o varianta de IDE de linux.

| Brizbriz a răspuns (pentru suntserios):

Aha, ok, interesant, nu stiam, si trebuia sa stiu, dar nu mi-a picat fisa
merci