| TheSeventhSin a întrebat:

Salut, intrebarea se adreseaza celor ce sunt utilizatori Apple. (mai exact cine detine un MacBook).
Intrebarea este, de ce merita sa cumperi un MacBook Air avand in vedere faptul ca, costa foarte mult si nici performantele (zic eu) nu sunt extraordinare?
De ce ai cumpara un MacBook care e undeva la 1000 de euro si nu un laptop cu Windows 10 de exemplu.
Care este diferenta dintre un laptop cu w10 si unul cu macos?
Sunt chiar curios din punct de vedere al constructiei lui (aici ma refer daca e facut altfel la materiale si la design poate e mult mai comod), la specificatii (poate e mult mai bun in anumite programe precum editare foto/video, proiectare 3D etc) si poate ma gandesc eu ca sunt si anumite aplicatii care sunt exclusiv doar pentru macos.
Deci ce va face sa alegeti MacBook in favoarea unui laptop normal? (Sincer sa fiu as vrea sa-mi iau si eu unul doar pentru partea de editare video/foto, proiectare 3D si mai e si desginul lui care pare foarte premium plus ca macos ul in sine pare foarte curat si mult mai interesant decat windows-ul)

10 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand am descoperit MacOS aveam un computer 80386. Un prieten, stiind ca ma pricep la computere, m-a chemat sa ii repar computerul nestiind ca eu ma pricep doar la PC-uri nu si la Mac-uri. M-am trezit in fata unui computer tot 80386 dar care nu pornea. Aparea imaginea de inceput si se bloca. M-am gandit ca trebuie sa aiba un CD (abia aparusera CD-urile) si i l-am cerut. Mi-a spus ca nu are decat o discheta. Am luat-o, am introdus-o in unitatea floppy si am boot-at din nou. Surpriza! A inceput sa lucreze cu discheta si apoi mi-a cerut sa o scot. Am repornit si, voila! S-a pornit computerul si am vazut MacOS-ul in toata splendoarea lui. Atunci am constatat ca PC-ul lui merge mai rapid decat al meu. Chestia este ca, astazi, intretinerea lui si programele necesita multi bani. Nu merita. Daca vrei un sistem sigur si ieftin este Linux si daca vrei un sistem performant, Windows.

| Catrice a răspuns:

Nu știu astea noi, dar alea de acum 4-5 ani țineau bateria mai mult vreo 6-7 ore depinde pe ce îl foloseai.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

"acum 5 ore | DemonLord a răspuns:
Nu știu astea noi, dar alea de acum 4-5 ani țineau bateria mai mult vreo 6-7 ore depinde pe ce îl foloseai."

astea noi cu procesor arm, bateria tine cel putin 20h... practic e o tableta cu tastatura si cu macos in loc de ios

nici un calculator mac nu merita DECAT daca ai o nevoie reala, altfel numai de obsesie, Fata (sunt marele director si nu umblu cu Asus) sau o nevoie reala (care singura, SINGURA e ca iti trebuie sa programezi in xcode)

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

5 ani era data aprox atunci am avut ocazia sa folosesc unul care nu era ultimul model, n-am văzut pe nimeni cu vreunul de atunci, posibil ca ăștia de la Apple sa fi făcut baterii bune la cevahee hee

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Deh, m-am dus ca tot omu' la servici si a venit un coleg care se dadea mare cu marele lui laptop Apple cu arm, pe care a mai dat si vreo 6500 d'a lei
asa ca l-am crezut pa' cuvant ca tine 20 de ore, mai ales ca are logica, dupa ce Apple a trecut la arm

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eee pai atunci nu te mai cred tongue

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Super, atunci te rog sa imi faci un memo cu "nu te cred", in 4 exemplare, si sa mi le depui la secretara, care o sa se ocupe imediat cand imi trag secretara
https://www.apple.com/imac-24/specs/
RAHATUL ALA e un desktop, si are arm, deci, tot nu ma crezi, cauta-te la spitalul 9 din Bucuresti (pretenii stie ce e aia... stie ca am subt 50 de preteni si asa se spune la Ploiesti (la singular) cand am mai putin de 50)
scris "pretenii" in loc de "prietenii" cu MULTA INTENTIE...
S U P A R A T A
:P

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Aha deci la 9 locuiești...acum știu unde sa trimit reclamațiile.
Auzi, vrei exemplare de culori diferite?

| NLS a răspuns:

Inainte sa apara Windows 7 era neaparata nevoie ca un profesionist sa lucreze pe un sistem de operare foarte stabil, si la acea vreme, OSX era singurul.
Cred ca banuiesti de ce e mai stabil: Apple face si hardware-ul, si software-ul.

Nu exista programe de proiectare 3D pe Mac, cu exceptia celor pentru arhitectura. (dar programe de uz general, precum Catia, NX, Creo, Inventor, SolidWorks. Nu au suport oficial. Unele ruleaza cu suport partial, folosind anumite trickuri, insa companiile adevărate care au nevoie de proiectare, sunt pe Windows).

Windows 7 a mai redus din diferenta enorma de stabilitate dintre cele doua platforme, si daca mai folosesti si un workstation prebuild marca Dell, HP, Lenovo sau Fujitsu, chiar nu exista motive sa te sprijini de Mac, pentru editare foto-video, modelare sau arhitectura.
Cunosc 9 arhitecti in orasul unde am studiat, doar unul a trecut pe Apple, si a fost mai mult de fiță, nu de nevoie.

Cam la fel se intampla si la studiourile mari, care il folosesc.

Premiere sau DaVinci Resolve nu sunt mai prejos decat FinalCut, si daca folosesti si un sistem cu Xeon si RAM cu ECC, nu o sa intampini nici o problema, iar sistemul o sa
Iti iasa ceva mai ieftin.

Cunosc fotograf-videograf in Germania, ce a trecut pe Windows, pentru simplul fapt ca a pierdut 3 zile sa isi duca sistemul Apple la reparat la 100km distanța, si a platit cam cat pentru un sistem nou pe Windows.

| NLS a răspuns (pentru NLS):

Am uitat de producatorii de muzica.
Foarte rar o sa vezi un producator sau un DJ, folosind altceva decat un laptop Apple.
Motivul?
Obisnuinta, din perioada cand singurul concurent era XP, ce necesita reinstalare o data la 6 luni.
Software exista slava domnului pe Windows, cat cuprinde, insa obisnuinta (si partial mintile limitate) isi spun(e) cuvantul.

Folosesc Windows 7 din 2011, si Windows 10 din 2017.
Am Creo Parametric si SolidWorks instalate, in care lucrez zilnic,
Davinci Resolve si Premiere ocazional, Photoshop, Illustrator si toata suita de la Serif (principalul concurent Adobe).
Doar cu produsele Adobe am intampinat ocazional cate un crash, insa asta se datoreaza suportului "sublim" al producatorului, si am vazut plangeri si din partea utilizatorilor de MAC.

Asta pe partea de chestii generale.
Pe partea de muzica, suportul hardware e foarte bine optimizat pentru produsele Apple.
Orice ai face pe calculator, daca stii sa lucrezi si sa iti setezi un auto save, nu pierzi mai nimic in caz ca doamne fereste se intampla ceva.
Insa la o nunta, sau un live set, o eroare a driverului de sunet iti poate strica toata treaba.
De aceea pentru productia muzicala si concerte, personal aprob folosirea produselor Apple.
In acest domeniu e o necesitate.