| Dragos13ro a întrebat:

Ce fel de rooter trebuie sa cumpar pentru a extinde internetul in alta camera? Ma refer ca vreau sa imi iau un cablu (rooter-Pc) cam 30 metri ce o sa vina din rooter-ul stock de la furnizor si sa il duc in alta camera pentru a il conecta la alt rooter. (functioneaza aceasta metoda)

Răspuns Câştigător
| Atim a răspuns:

Ai nevoie un router cu intrare UTP. TP-Link-urile sunt destul de ok. Totusi daca conectezi noul router la cel dat de furnizor imparti viteza, mai degrabă iti iei un booster pentru router-ul dat de furnizor

| Dragos13ro explică (pentru Atim):

Pai si booster-ul mareste viteza sau raza wifi?

| Atim a răspuns (pentru Dragos13ro):

Mărește raza pastrand viteza.

4 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Va fi mai greu la cel de-al doilea router, deoarece trebuie să-l transformi neapărat în acces point -dar nu știu cum se face asta.
Cel mai ușor este să cumperi direct un acces point, și funcționează direct de îndată ce ai introdus cablul în el de la (primul) router.
Aici găsești exemple de acces point-uri dar și de range extenduri (care funcționează fără fir; se conectează wireless la primul router și va emite semnal wifi): https://m.emag.ro/acces-point-uri/c

Dar dacă al doilea aparat va fi un router, va trebui să faci niste setari în el ca să-l transformi in acces point.
Oricum, nu îmi da fundă. Mai așteaptă răspunsuri pentru că eu nu mai sunt la curent cu tehnologia în domeniul acesta.
Mai există și niște stickuri care captează internet de la router odată ce sunt introduse în laptopul si pc-ul din altă cameră.

| kornelus a răspuns:

Salut.
Poti folosi cea mai usoara metoda: Range Extender, este si ieftin si eficient.
O zi minunata!