| edy423 a întrebat:

Ce furnizor de internet imi recomandati, in afara de Rcs?(nu are acoperire in zona mea). Ma gandeam la UPC. Pareri?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Telekom? UPC =sunt cei mai hoti

| GabiDumitrescu a răspuns:

Depinde cum e reteaua in zona. La o adica daca nu e ok UPC, reziliezi si treci la altii. De ce nu intrebi prin vecini?

| gabicoo a răspuns:

Întreabă vecinii vezi ce au ei! Vezi dacă sunt mulțumiți de furnizorul lor.
Eu sunt pe cablu UTP de la RDS ( 100Mbps ) și sunt mulțumit. Problema la RDS e pe fibră mai exact ONT-ul montat de ei: ZTE 660. E cel mai prost echipament de conversie a semnalului optic din România, se întrerupe și te lasă fără net când ți-e lumea mai dragă. Dacă suni la ei vin peste 2-3 zile și te rezolvă. Deci de evitat fibra de la RDS. Doar numele e de ei. Abonamentul e mai ieftin dar serviciile oferite sunt de proastă calitate. De evitat.
Dacă vrei fibră de la UPC recomand abonamentul cu 300Mbps = 35 lei/lună. Primești în custodie și un Connect Box de calitate fabricat în China dar cu tehnologie Dell. Au vecinii mei și sunt foarte mulțumiți. Am parola de la routerul lor iar când mă lasă baltă RDS-ul mă conectez la netul lor se simte diferența. Singurul punct slab al ce lor de la UPC este viteza foarte mică de upload > 10 Mbps. În schimb download-ul e stabil in jurul a 300Mbps pe bune.
Succes!

| shrink a răspuns (pentru gabicoo):

Eu am exact ca tine la rds, 100, fibra, etc. si la mine merge impecabil

| mngzx a răspuns:

Telekom

| mihaigrecu345 a răspuns:

Upc e praf, in nici-un caz! Nu ai Nextgen prin zona?