| Pomar a întrebat:

Salut,
Ce imi puteti spune si mie despre Linux OS? Este adevarat ca jocurile merg cel mai bine pe acest sistem de operare? Ce ar trebui sa stiu inainte de al instala?
Multumesc big grin

Răspuns Câştigător
| theorizer a răspuns:

Doar Windows si Mac au interfata grafica, la celelalte sisteme de operare ai doar un ecran gol pe care trebuie sa scrii orice comanda, e un calvar. Plus ca va trebui sa te obisnuiesti cu un ecran pustiu, daca te obisnuiesti. E adevarat, jocurile merg mai bine pe Linux, dar jocurile cele mai bune sunt facute pentru Windows, si merg doar pe Windows.

3 răspunsuri:
| Nistick a răspuns:

Linux este un sistem de operare Free, asemanator ca Mac (de fapt Mac detine la baza linux) se gaseste si in versiune prietenoasa de tip Desktop dar si de tip Terminal (consola un fel de cmd).

Iar despre jocuri te anunt ca este total gresit. Aplicatile de Windows nu merg de nici un fel pe linux si vice versa.
Poate ai auzit tu ceva dar nu in totalitate, si anume ca serverele de jocuri merg foarte bine pe linux.

Inainte de a il instala trebuie sa iti gasesti o distributie de linux care crezi ca te va avantaja.
Un sfat de la mine cauta Linux Ubuntu deoarece cred ca este usor de folosit pentru incepatori.

Sper sa iti fi fost de folos.

| Pomar explică:

Ms pentru raspunsuri D: Chiar m-au ajutat tongue

| Claudia_4421 a răspuns:

Nu, din cate stiu nu e adevarat... :d