| Dany012 a întrebat:

Salut,ce inseamna ma? ex la o tastatura wireless imi scrie 3v=20 ma sau la mouse 1, 5v=60mA.FUnda

Răspuns Câştigător
| Ionut01 a răspuns:

1v=1A(amper)
1A=0,001mA(mili-amperi)
atat poate duce tastatura respectiva daca de exemplu ii bagi un curent de 20v se arde

| Vasybulan a răspuns (pentru Ionut01):

Bai frate, voltul si amperul sunt unitati de masura a curentului electric total diferite. Si sincer nu stiu de unde ai scos tu chestia ca un volt=un amper. Mai du-te la orele de fizica.

| Ionut01 a răspuns (pentru Vasybulan):

Cred ca nu prea ai fost tu pe la orele de fizica
1v=1A
asa cum 1kg=1l
tensiunea se masoare in v si curentul(intensitatea curentului electric)in A

inainte sa mai scoti perle din astea pe gura mai intereseaza-te

| Vasybulan a răspuns (pentru Ionut01):

Stai stai. Unu la mana, un kg=un litru doar in cazul apei. Si doi la mana, un volt= cu un watt impartit la un amper, si un amper= cu un watt impartit la un volt. Si nu imi zice mie sa ma informez. Mai bine du-te tu si ia o carte de fizica in mana, Dupa aia mai vorbim.

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o masura de intensitate a curentului electric, miliamper (a mia parte dintr-un amper). Numai bine!

| Siracuzia a răspuns:

V inseamna volti, iar ma inseamna mili-amperi, cum a inseamna amperi.O sa inveti la fizica.

| Vasybulan a răspuns:

Ce ai scris tu se refera atat la voltajul la care functioneaza respectivul aparat(de exemplu 3 volti la tastatura si respectiv 1.2 volti la mouse) cat si la amperajul la care functioneaza aparatul(tastatura la 20 miliamperi iar mouse-ul la 60 miliamperi)
Numa bine

| Nastia a răspuns:

Mili amperi.amperul masoara intensitatea curentului. voltul masoara tensiunea.

| mixxjim a răspuns:

Inseamna mili-amperi, sa stii ce baterii sa-i pui, daca pui mai mari se poate arde sau nu functioneaza