| MaxKiller911 a întrebat:

Ce parere aveti de procesorul AMD FX-8320?

Răspuns Câştigător
| SpecialistIT a răspuns:

Din cauza faptului ca are un consum foarte mare, are nevoie de o placa de baza puternica, ce vine la minim 350 lei.
Adica asa ceva: http://www.mediadot.ro/placi-de-baza/placa-de-baza-asus-m5a97-r20
Orice alta placa de baza va clocoti sub acest procesor, de exemplu sunt N reclamatii pe multe forumuri/siteuri la adresa Gigabyte ieftine sau chiar si modelele de 450 lei. :)

| MaxKiller911 explică (pentru SpecialistIT):

Dar daca ii iau un cooler aftermarket? Cu 2200 rpm?

| MaxKiller911 explică (pentru SpecialistIT):

Salut! Crezi ca o sursa de 450W este suficienta pentru alimentarea acestui PC?
http://www.mediadot.ro/wishlist/30829/

| SpecialistIT a răspuns (pentru MaxKiller911):

In nici un caz nu pui sursa aia, decat daca esti gata sa arzi componentele si sa ramai cu paguba, ca nu acopera garantia.
Mergi pe cea mai ieftina carcasa care-ti place si ieftin: http://www.mediadot.ro/......olex-negru sau scump: http://www.mediadot.ro/surse/sursa-sirtec-hpc-500-g12s-element-bronze
In plus, nu arunca banii pe 6350, mergi pe 6300.
Memorii mergi clar pe asa ceva: http://www.mediadot.ro/......x-tactical

| MaxKiller911 explică (pentru SpecialistIT):

Problema este ca nu-mi mai permite bugetul...
Crezi ca daca imi permitea buzunarul nu puneam si altceva?
Si 6300 nu mai e in stoc...

| SpecialistIT a răspuns (pentru MaxKiller911):

O sa reapara intr-o saptamana, nu cred sa dispara.
Sursa e cel mai important aspect intr-un sistem. Cel mai...

| MaxKiller911 explică (pentru SpecialistIT):

Iau una de 500W.Ma tot enerveaza ca astia de la MediaDOT scumpesc produsele pe zi ce trece, ieri aveam cosul de 2400 ron, azi de 2500, mai da-i naibii...

| SpecialistIT a răspuns (pentru MaxKiller911):

Si celalalte magazine nu? Tine aceleasi produse in cos la ei si la alte magazine. O sa ai o surpriza. happy

15 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este bun dar cum spune si specialist se incinge de il ia naiba precum oricare alt amd, astepti sa treaca vara si te joci cu el cat vrei laughing

| MaxKiller911 explică (pentru anonim_4396):

Pai ii iau un cooler aftermarket big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru MaxKiller911):

Http://www.overclock.net/t/1329552/fx-8350-heat-problems
dupa cum vezi baiatul asta se plange de temperaturi cu coolere de 4 milioane dar este posibil ca problema sa fie placa de baza sau sursa in cazul lui.
Poti incerca cu un cooler de 2 milioane dar eu as merge pe i5 haswell si nu mai dai bani pe cooler, 4 coruri sunt suficiente si este Intel care ar trebui sa fie mai bun orice ar fi.
Totusi este dificil de ales.

| supermamici a răspuns:

Iti recomand azerty. http://bit.ly/azerty-it

| SouLIce a răspuns:

Este un procesor cu o putere foarte mare de procesare
Are un consum mare si din cate am vazut pe unele forumuri se cam incinge oricum amd-ul are o problema cu temperaturile
Daca vrei pentru gaming te sfatuiesc sa te orientezi spre i5/i7

| MaxKiller911 explică (pentru SouLIce):

Decat sa dau 1000 de lei pe un procesor i7 mai bine ma las...

| ionuziuli a răspuns:

Este foarte bun.Cat ai dat pe el?

| MaxKiller911 explică (pentru ionuziuli):

681 lei de pe MediaDOT