| anonim_4396 a întrebat:

Salut! Ce recomandati pentru un al doilea aparat? Am avut Nikon d3400 (doar obiectivul kit, nu am luat alte obiective) si vreau sa fac un upgrade acum. Sa se incadreze pana in 2800 (sh). As prefera Canon sau Nikon. Multumesc!

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu merita banii pe un aparat foto decat daca esti fotograf profesionist si scoti bani din poze la nunti botezuri, altfel nu, ai cameră destul de buna la telefon, oricum tu daca vrei sa cumperi aparat foto nou nu vei tine cont de sfaturile noastre, dar decat sa arunci 3000 lei sau mai mult pe un aparat foto cu care vei face ocazional niste poze la mare nu merită, sau esti fotograf de meserie?

| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Da, fac sedinte foto in natura si am nevoie de un upgrade, as mai fi pastrat o vreme d3400 le daca nu se strica. Ma gandeam la 80d sau d750 Canon

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles, nu vreau sa i ti dau sfaturi aiurea ca nu ma pricep ce camere sunt mai bune, dar sigur magazinele de profil care vind astfel de camere au acolo angajati instruiti special sa ajute clientii sa aleaga cele mai bune produse, pe ei trebuie sa îi intrebi, mult succes

| mihai69 a răspuns:

Treci pe Canon și o să plângi de ciudă.
Urmărește pe F64 la raionul "Consignație" și caută tot un Nikon, fie din seria 5x00, fie vreun Z dacă apare.
Mai e secțiunea de mică publicitate pe forumul nikonisti.ro

| NLS a răspuns:

Eu am Canon 70D, si imi place extrem de mult.
Insa dacă as fi în locul tău, probabil as rămâne la Nikon, pentru ca altfel ar trebui sa dublez bugetul.

Insa revenind la problema ta, nu prea inteleg rostul upgrade-ului.

Ai un aparat de începători, si un obiectiv mediocru.
De ce dorești un alt aparat din zona de mijloc + eventual alt obiectiv de kit, adica mediocru, cand ai șansa să îți cumperi acum un obiectiv bun?

Poți folosi chiar obiective FX, adica Full frame pe aparate DX (invers nu e posibil).
Fa rost de 3000 RON și cauta un obiectiv FX cu f/1.8 sau f/2.8, cu zoom, dar nu cu interval foarte mare.
Cum spuneai de natura, ma gândesc ca ai nevoie de intervalul 15-55mm.

Dezavantaj: atâta vreme cât o sa folosești obiectiv FX pe aparat DX, trebuie sa ții cont ca va creste distanta focala a obiectivului de 1, 5 ori (factorul de crop).

Un obiectiv de 15mm va "deveni" de 22mm.

| anonim_4396 explică (pentru NLS):

Multumesc pentru raspuns! As fi pastrat d3400 le dar s-a stricat si acum sunt in cautare de alt aparat. De asta nu stiu daca sa merg pe Nikon sau Canon si ce model mai exact pana in 2800 lei. Totusi as merge pe Canon deoarece am un prieten cu un 800d+50mm f1.8. si mi-a placut.

| NLS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu e de la aparat ce ai vazut, ci de la obiectiv.
O apertura de F/1.8 nu se compara sub nici o forma cu apertura obiectivului de kit, e mult peste, dar iesi mult mai scump.
Ma foarte indoiesc ca gasesti in bugetul acesta aparat plus obiectiv f/1.8, fie si SH.
Si eu vreau sa mi-l schimb la inceputul anului viitor, si lupta se va da intre Canon (R6 sau R7) si Sony.

| Moise1243254 a răspuns:

Sony A6400