| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

ce ziceți, o Placa de baza GIGABYTE B550 AORUS ELITE V2

chiar de scrie la descriere ca suporta seria 3000 si 5000, oare imi suporta si vechiul meu procesor x2700? e tot AM4!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

E tot socket AM4, in teorie ar trebui sa mearga, dar practic, depinde exact cum au implementat AMD suportul.

Producatorul spune ca nu poti folosi placa asta impreuna cu 2700X sau orice altceva din generatia 2x00,
ai nevoie de chipsetul B450 pentru asta (sau B350, X370, sau X470).

Aici ai lista de procesoare suportate, altele nu functioneaza:

revizia 1.0 sau 1.1

https://www.gigabyte.com/......11/support

revizia 1.2
https://www.gigabyte.com/......12/support

La Intel e cum zice Bula, acolo conteaza mai putin chipsetul, pentru ca Intel schimba socketul ceva mai des (in principiu tot dupa a doua generatie, si mai nou la a 3-a).

| JohannesZu a răspuns (pentru NLS):

Salut,

atasez un alt raspuns din străinătate!

" Da, chipsetul AMD B550 este compatibil cu procesorul AMD Ryzen 7 2700X. Ryzen 7 2700X se bazează pe arhitectura Zen+ și folosește soclul AM4, care este suportat de chipsetul B550. Ar trebui să puteți utiliza Ryzen 7 2700X cu o placă de bază care utilizează chipset-ul B550 fără probleme.

Rețineți că chipsetul B550 nu acceptă grafica integrată a Ryzen 7 2700X, așa că dacă doriți să utilizați grafica integrată, va trebui să utilizați o placă de bază cu un alt chipset, cum ar fi chipset-ul B450 sau X470. Dacă doriți să utilizați o placă de bază B550 și să dezactivați grafica integrată, va trebui să utilizați o placă grafică separată."

| NLS a răspuns (pentru JohannesZu):

2700x nici măcar nu are grafica integrata, fratele meu are acest procesor. Fără placa video dedicata nu ai imagine pe monitor.

In alta ordine de idei, chipsetul B550 ar trebui sa fie compatibil cu 2700X, dar nu și pentru acest caz concret.
Dacă ar fi fost, ar fi apărut în lista de compatibilitate.

11 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca procesorul este compatibil cu socket-ul placii de baza, atunci probabil ca da.

| JohannesZu a răspuns (pentru Bula):

M-am uitat in lista cpu-urilor suportate si apar doar cele din seria 3000 si cele din 5000!

| Bula a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu am zis seria, ci socket-ul!
Verifica ce socket are procesorul tau si ce este pe placa de baza!
Daca nu sunt identice, atunci nici nu ai cum sa montezi procesorul.

| JohannesZu a răspuns (pentru Bula):

Asta era ultima sa comand AM5 cand eu am AM4, astept si alte raspunsuri mai profesionale! mulțumesc

| Bula a răspuns (pentru JohannesZu):

Ti-am scris: SOCKET-ul trebuie sa fie identic (procesor-placa de baza), altfel nu ai cum sa montezi procesorul.

| JohannesZu a răspuns (pentru Bula):

Am înțeles, îți mulțumesc! aștept și alte răspunsuri! poate știe cineva dacă există compatibilitate 100% chiar daca scrie suport seria 3000 si 5000!

| Bula a răspuns (pentru JohannesZu):

Pana atunci, cauta speificatiile procesorului tau, referitoare la tipul de socket!
In manualul placii de baza este scris tipul socket-ului.
Daca nu sunt la fel, atunci nu se pot folosi.

| JohannesZu a răspuns (pentru Bula):

Dacă nu aveai numele de profil "Bulă" chiar nu mă prindeam că faci la "canterincă"!

| Bula a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu e c"canterinca".
Asa se identifica practic compatibilitatea! tongue