| lixu16 a întrebat:

Cine ma ajuta si pe mine va rog?,.
Cine ma poate ajute si pe mine va rog?
Am un processor AMDPhenom545 3.0Ghz.
Am incercat sa deblochez cele 4 nuclee dar nu reusesc sub nici o forma...
Cand activez nucleele PCul se stinge si se aprinde singur dupa 5 secunde si nu mai intra in Windows. Cine poate sa imi dea un program sau sa imi explice si mie cum sa le deblochez? Va rog mult. Am o placa de baza Asus A785T-M.
Cine stie cum se procedeaza?
Multumesc

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

laughing
Deblocarea nu se face dupa nici un program. Se face in bios, si daca nu merge, atunci nu se deblocheaza. Sunt procesoare care se deblocheaza, si altele care nu se deblocheaza.

| Jipa95 a răspuns:

Procesorul nu are 4 nuclee, ci 2 ( iti vede quad deoarece iti socoteste si acele threaduri ). Nu il poti debloca.

| marian5693 a răspuns:

Ca sa deblochezi niste nuclee de la un procesor trebuie sa te asiguri mai intai ca procesorul si placa de baza au aceasta abilitate. Nu se poate face cu orice procesor si orice placa de baza. Iar ca sa deblochezi nucleele trebuie sa intri in bios si activezi optiunea unlock cpu.

| Leonard_Mechie_1997 a răspuns:

Calculatorul tau va folosi cate nuclee are nevoie, din moment ce procesorul tau este dual-core este folosit la capacitate maxima deja. Sa ai o zi buna!