| EuAlex10 a întrebat:

Salut.Cine poate sa imi spuna si mie sigur daca merge bine Windows Vista pe un pc cu urmatoarele cerintetonguerocesor Intel pentium 4 2, 40Ghz,Ram:768Mb,Placa video:128MB.

Răspuns Câştigător
| AndreiGabi a răspuns:

Salut! Prima oara iti dau ceva cu copy/paste pentru a demonstra ce o sa spun in continuare : "Cerinţe minime de hardware recomandate pentru Windows Vista
Următoarea listă descrie cerinţele minime de hardware recomandate pentru funcţionalitatea de bază a diferitelor ediţii de Windows Vista. Cerinţele efective de hardware pot varia, în funcţie de configuraţia sistemului şi de programele şi caracteristicile instalate. Dacă instalaţi Windows Vista printr-o reţea, poate fi necesar spaţiu suplimentar de hard disk.

Windows Vista Home Basic
procesor pe 32 de biţi de 800 (x86) megahertzi (MHz) sau procesor pe 64 de biţi (x64) de 800 MHz
512 megaocteţi (MO) de memorie de sistem
Notă Pe configuraţiile de sistem care utilizează memorie de sistem ca memorie grafică, trebuie să fie disponibili cel puţin 448 MO de memorie sistem pentru sistemul de operare după ce o parte din memorie a fost alocată proceselor grafice.
Placă grafică clasa DirectX 9
32 MO de memorie grafică
hard disk de 20 de gigaocteţi (GO) care are 15 GO de spaţiu disponibil pe hard disk
Unitate DVD internă sau externă
Capacitate de acces la Internet
Capacitate de ieşire audio

Windows Vista Home Premium, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise şi Windows Vista Ultimate
procesor pe 32 de biţi (x86) de 1 gigahertz (GHz) sau procesor pe 64 de biţi (x64) de 1 GHz
1 GO memorie de sistem
placă grafică compatibilă Windows Aero

Notă Aceasta include o placă grafică clasa DirectX 9 care acceptă următoarele:
Un driver WDDM
Hardware intern Pixel Shader 2.0
32 de biţi per pixel
128 MO de memorie grafică (minim)
Hard disk de 40 GO cu 15 GO spaţiu liber pe hard disk (cei 15 GO de spaţiu liber furnizează spaţiu pentru stocarea temporară de fişiere în timpul instalării sau upgrade-ului).
Unitate DVD internă sau externă
Capacitate de acces Internet
Capacitate de ieşire audio "

1) Procesor 800 Mhz sau 1 Ghz -> tu ai 2, 4 Ghz (oke)
2) Memorie RAM 512 (Home Basic, care s-ar potrivi) 1 GB (Vista Home Premium, Windows Vista Business, Windows Vista Enterprise şi Windows Vista Ultimate la care faci pana)
3)memorie grafica 32 respectiv 128, pe care le ai. Concluzie : cu datele pe care ni leai dat poti instala linistit Windows Vista Home Basic. Ultimate, chiar de nu iti demonstrez o sa mearga, dar o sa ai probleme cu "miscarea" pc-ului datorita memoriei RAM. Numai bine!

| EuAlex10 explică (pentru AndreiGabi):

Ok,am sa incerc sa instalez sa vad cum se misca, multumesc frumos.

7 răspunsuri:
| spaghetty a răspuns:

NU iti va merge eu am urmatoarele:
Procesor Intel pentium 4 3. 00Ghz, RAM 2GB, placa video 512(ma rog acum am placa de 96mb dar atunci cand am bagat vista aveam de 512)JOCURILE MERG INGORZITOR PE AL MEU CU WINDOWS VISTA pe 7 mergeau mult mai bine vista e un windows de tot rahatul bagati XP-U la pcu tau

| Marshal2118 a răspuns:

As zice eu dupa mine ca vista s-ar potrivi destul de bine la aceste cerinte

| sltlp a răspuns (pentru Marshal2118):

Inteligent mai esti tu. s apui tu vista pe un pc c aasta, sa vezi ce iese

| sltlp a răspuns (pentru Marshal2118):

1 gigahertz (GHz) 32-bit (x86) or 64-bit (x64) processor

1 gigabyte (GB) of system memory (512 megabytes (MB) for Home Basic)

40 GB hard drive with at least 15 GB of available space (20 GB for Home Basic)

Support for DirectX 9 graphics with WDDM and 128 MB of graphics memory (32 MB for Home Basic)

DVD-ROM drive

Audio Output

Internet access (fees may apply)
PS: asta e minimul, o sa mearga mai rau decat ingrozitor

| EuAlex10 explică:

Si am uitat sa specific HDD 80Gb

| EuAlex10 explică:

Ok,merci pentru ajutor