| RxDooM a întrebat:

Cineva care este programator,am nevoie de ajutor,mai mult indrumare,rog sa-mi scrie cineva mesaj privat, chiar am nevoie.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Zi si tu in mare despre ce e vorba.

| RxDooM explică (pentru suntserios):

Sunt putin derutat deoarece sunt pe clasa a 9a si imi place informatica si stiu ca pe asta vreau sa ma axez in viitor, sa programez..pagini web...stiti voi, doar ca nu prea inteleg problemele pe care le fac la clasa.Inteleg "logica" fiecarei instructiuni (daca, cat timp, pentru, repeta pana cand)doar ca nu stiu sa le aplic in probleme.Nu stiu daca asta ma va afecta efectiv in dezvoltarea mea in acest domeniu adica, as putea sa intru la facultate la programare si dupa aia sa am un job cu un salaru decent+, chiar daca nu prea stiu sa fac aceste problemem? tin sa precizez ca invat la al 3-lea liceu pe tara si cam tot ce facem noi la materiile la care sunt implicate calculele, noi facem exercitii destul de complexe spre olimpiada ca si aplicatii normale(cam la toate materiile gen, mate, info, fizica, chimie)Va rog seriozitate si dau FUNDA! Multumesc, profesoara mea de informatica mi-a spus ca o sa incepem sa intelegem informatica cam pe clasa a 11-a dar eu am un 6 si 5 in teza...

| suntserios a răspuns (pentru RxDooM):

Probleme astea care le faci tu in clasa a9a reprezinta baza programarii. Daca nu le intelegi pe alea, nu intelegi programare, nu intelegi baza programarii si asta e grav. Degeaba stii tu ce face if, for, while daca nu stii cum si de ce sa le aplici. E ca si cum stii care sunt pedalele de la masina dar nu stii ce sa faci cu ele ca nu ai condus niciodata.

Probleme alea care le faci tu, la nivelul asta, le intelegi cel mai bine cu creionul si cu foaia. Iei fiecare problema si faci cazuri particulare urmarind pas cu pas codul/pseudocodul. Asta presupune sa stii si pasii matematici in rezolvarea problemei

| Niga_Alex_2000 a răspuns (pentru RxDooM):

Pai atunci trebuie sa ii spui profesoarei, sau parintilor ca doresti sa inveti, iar ei te vor ajuta(as vota sa ii spui profesoarei). Si eu sunt in clasa a 9-a insa sunt intr-un centru de excelenta. Iarta-ma insa nu stiu sa explic prea bine. Cauta tutoriale si carti care iti vor fi de folos. Acum insa va trebuii sa o iei de la zero pentru a putea intelege totul. Spor la invatat si sunt sigur ca vei reusii.winking

| Niga_Alex_2000 a răspuns:

In ce clasa esti?