| Hîrzoiu_Andrei_2001 a întrebat:

Salut, comunitatea TpU, de curând m-am decis sa mai adaug încă 4 gb ram la calculator, însă nu sunt convins că placuta de RAM pe care vreau sa o cumpar este compatibila cu placa de baza (ea fiind Dell 0T568R) și plăcută de RAM are seria (Memorie RAM Elixir 4GB DDR3 1333MHz Radiator Elixir Original M2F4G64CB8HB9N-CG). Link urile către componente sunt :
Placa de baza: https://www.pc-specs.com/mobo/Dell/Dell_0T568R/1430
RAM : https://www.bocris.ro/......cb8hb9n-cg
Mă poate ajuta cineva, va rog?

5 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

E ok, ti-ai facut bine temele. RAM-ul dat de tine este compatibil cu MB-ul Dell 0T568R. In functie de ce ai deja RAM pe MB, e posibil sa-ti mearga dual-channel (daca ai un modul RAM similar, nu neaparat identic - adica sa aiba aceleasi caracteristici, nu sa fie exact la fel).

| Hîrzoiu_Andrei_2001 explică (pentru flixbuster):

Mai am 8 GB RAM pe MB, am 4 sloturi și în momentul asta am doua ocupate

| flixbuster a răspuns (pentru Hîrzoiu_Andrei_2001):

Deci ai 2x4GB pe MB deja? Merg in dual-channel?

Daca raspunsul la ambele intrebari este "da" atunci parerea mea este ca nu merita sa mai pui inca 4GB si sa pierzi dual-channel-ul. Diferenta intre 4 si 8 se simte dar intre 8 si 12 nu (mai putin cazul in care rulezi ceva server web sau baze de date cu multe tranzactii si care are nevoie de mult RAM).

| Ionuț1991Andrei a răspuns:

Eu cred ca sunt compatibile, aici nu prea ai la ce sa te gândesti daca sunt sau nu compatibile. Gândește-te daca sursa pe care o ai iti poate duce placa video cu tot cu memorie.
Eu am luat o memorie de 16 gb si m-am trezit ca jocurile merg in lag mare. Acum strang bani de sursa. Ca nu are putere sursa actuala sa transmită curent in placa video, placa de baza, memore, etc.
Sper ca te-am ajutat!?

| Ionuț1991Andrei a răspuns (pentru Ionuț1991Andrei):

Precizez ca inainte cu 6 gb si placa video 1060, mergea in 80 fps-uri gta v si 300-350 cs:go cu setarile pe high ambele. Si acum merge in 100 fps-uri cs:go cu setari pe low -medium si pe gta, low 20-40 fps-uri.