| eusunt7 a întrebat:

Salut, cu ce sa curat pc-ul bine, se strange foarte mult praf?

Răspuns Câştigător
| iasminaa17 a răspuns:

Buna! una dintre solutii a fii aspiratorul sa dai suflare nu tragere dar cu el stins si a doua solutie sa iei piesa cu piesa si o cureti cu periuta eu asa fac!
Bafta

17 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cutia desfacuta, scoasa din priza, cu aspiratorul (eu dau pe maxim) si o perie de zugravit (pentru dungi, nu mai late de 3 cm), cu atentie sa nu muti vreo piesa. La sfarsit verifici daca totul e in ordine si pui capacul.

| CPAElites a răspuns:

Eu suflu si unde e mai mult praf dau cu degetu laughing

| untu a răspuns:

Pentru exterior se strege cu o carpa curata imbibata cu putin din sprayul PRONTO si sa sterg usor tastaturile si ercanul, iar pentru interiorul PC-ului daca nu ai spray cu aer comprimat, sa va faca cei de la service pc autorizate sa poata sa desfaca caracasa si sa le curete interiorul de tot cu are comprimat!

| SuNaM a răspuns:

Am un sfat pentru tine,este foarte folositor si am folosit si folosesc inclusiv eu.Un filtru de praf iar acum ca vine si Black Friday, o sa fie forte ieftine, iti iei unul din acela si nu mai ai treaba cu praful, din cand in cand il speli si aia e...dar daca e sa il stergi acum, cu aspiratorul zonele mari si cu o carpa cu alchool(cand e pc-ul stins) pe zonele sensibile ca mobo sau placa video!

| Claudiu1905 a răspuns:

Cu o pensula pentru vopsit mica, cea mai mica, de preferat noua

| Axelrunda a răspuns:

Tatal meu m-a invatat prima oara se sterg pc pe afara de praf. Dupa aceea deschizi pc-ul si urmeaza sa scoti toate filtrele si sa le scuturi afara ori le tragi cu aspiratorul. Dupa aceea le speli cu apa fierbinte. Pentru a elibare pc-ul pe dinauntru de praf, trage cu aspiratorul cu putere minima de tragere si tragi bine peste tot. Si desigur fii atent sa fie totul scos din priza. La sfarsit sa iei o pensule mare si sa dai in locuriile unde nu ajunge aspiratoru. La sfarsit dai iar cu aspiratorul pe tragere minima si estei gata happy

| K0sti a răspuns (pentru Axelrunda):

Dupa aceea le speli cu apa fierbinte. laughing))
Bun tata!

| Axelrunda a răspuns (pentru K0sti):

Da laughing Filtrele, se pot spala, acelea unde sunt aerisiirile la calucator, eu am 4, si le spal cu apa fierbinte sa se dezinfecteze de... praf laughing) si le las la uscat

| K0sti a răspuns (pentru Axelrunda):

Nu le mai spala ca se strica si nu mai trece aerul! Se sufla si atat!

| Axelrunda a răspuns (pentru K0sti):

Pai cum sa se strice, este un flitru de metal

| K0sti a răspuns (pentru Axelrunda):

De metal e altceva, credeam ca sunt din panza...majoritatea asa au! Si la mine sunt tot din panza! O panza mai rara!

| Axelrunda a răspuns (pentru K0sti):

Costica, ca asa cred ca te cheama, mai tata, eu am investit in pcu asta 3 salarii, 800 de euro!

| K0sti a răspuns (pentru Axelrunda):

Esti pe aproape! Si carcasa mea a fost vreo 350 lei... fara sursa!
Asta un aspect, apoi vand asa ceva si mi-au trecut zeci de modele prin mana...deci...

| Axelrunda a răspuns (pentru K0sti):

Nu mai vreau sa mai scriu aici ca poate ii suparam pe cei care vor un,, raspuns'' la intrebarea prima. Da, majoritatea timpului sursele care sunt itegrate intr-o carcasa nu sunt bune. Cel mai bine este sa iti iei pc-ul pe piese.

| K0sti a răspuns (pentru Axelrunda):

Evident! Oricum carcasele scumpe nu vin cu surse! Cu mici exceptii, dar alea au surse bune!

| AlinelAlecu a răspuns:

Cu aspiratorul!

| Numeusorderetinut a răspuns:

Iti spun ce am vazut intr-un video:
•Pui dres pe aspirator si dai peste taste
•Dai cu partea cu lipici a unui postit pe sub taste