| Cristi_4173 a întrebat:

Salut.Cum aflu compatibilitatea sistemului meu cu o placa video?
(am placa de baza Asrock G41M-VS3).Multumesc!

10 răspunsuri:
| MikeAlexis a răspuns:

Vad ca nu ti-a raspuns nimeni la intrebare.Placa ta de baza suporta placi video cu interfata PCI si PCIExpress.
Vezi in linkul astsa http://www.pcgarage.ro/placi-video/ in stanga un meniu de unde selectezi sa iti arate toate placile video cu interfata PCI-PCIExpress

| GabiDumitrescu a răspuns:

@AlecsR: Daca taceai, filozof ramineai. Nu e asa grav sa fii prost, atita vreme cit TACI NAIBII DIN GURA!
@MikeAlexis: Subscriu la ce ai zis tu, mai trebuia adaugat ca trebuie vazut exact si ce sursa are omul, posibil sa ii trebuiasca si o sursa noua, eventual o carcasa noua, daca ia vreun mamut de placa video de 28 de cm...

| MikeAlexis a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cred ca o sa isi dea seama singur daca actuala sursa o sa ii duca vitoarea placa video. Oricum, are un procesor pe socket 775 depasit tehnologic, si o placa de baza de asemenea. Nu cred ca ar trebui sa faca multe investitii

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru MikeAlexis):

Ce procesor are? Cumva el e gagiul ala cu Celeron care punea intrebari de-astea? Unele procesoare pe 775 inca ar face fata binisor, cuplate cu o placa video decenta si - de ce nu? - un SSD.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Simplu : Daca ai procesor AMD si placa grafica nVidia ti-ai dat cu firma-n cap! daca ai procesorul Intel si placa grafica ATI din nou, te-ai facut de ras! Toate componentele unui PC trebuie sa fie de la acelasi producator! daca te referi la lungimile de banda si timpii frecventiali iti pot da un standard : La nici un procesor mai mic de 3000+ fie el single sau dual nu pui placa mai mare de 128! Dupa 4000+ te poti gandi la una de 512.

| K0sti a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

laughing de unde scoti frate aberatiile astea?

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru K0sti):

Eu macar am scos o "aberatie", pe tine nu te-am vazut contribuind cu nimic.

| Rocher a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Esti praf

| timilian90 a răspuns:

Nu e neaparat ca componentele sa fie de la acelasi producator. La placile video compatibilitatea depinde doar de Tipul placii video. Sunt placi video diferite de cele obisnuite adaptate la placiile de baza. Sunt placi de baza cu un alt suport pentru placa video " Slim" ata e tot ce trebuie sa stii cand iti schimb placa video.Am schimbat o multitudine de placi video, atat la mine cat si la prietenii sau vecinii mei! Mult succes