| TheGentleman a întrebat:

Cum aflu dacă sursa îmi încape în carcasă/ placa de bază?

Vreau să îmi îmbunătățesc PC-ul și aș avea nevoie de putere mai mare pentru a putea funcționa lejer

Componente dorite:
Sursa( PSU): Corsair HX Series, 80+ Platinum, 1200W;

Placa de bază: MSI MPG Z390 GAMING PRO CARBON

GPU: 2: 1. NVIDIA GEFORCE RTX 2080Ti; 2. NVIDIA GEFORCE GTX 1060. (Pe asta o dețin deja)

Carcasă: Thermaltake Versa N24 (o dețin deja)

Utilizare: High Gaming+Office

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu inteleg exact care e intrebarea
Vrei sa stii doar daca sursa incape in carcasa?

DA, incape, sursele au mereu 2 dimensiuni standard:
latimea: 150mm
si
inaltimea (grosimea): 86mm
Iar lungimea difera, pentru a incorpora o racire mai buna, etc.
Modelul dorit de tine are fix 200mm

Pe de alta parte, CARCASA pe care o detii nu e gandita sa acomodeze componente de peste 1000 euro si sa ofere o racire corespunzatoare.

M-am cam chinuit sa fac un sistem cu 2080 Ti pe o carcasa MULT (infinit) mai buna decat aceea si tot a trebuit sa tai ceva cu flexul prin ea, apoi a trebuit sa o revopsesc, pentru ca era prost conceputa.

Pe scurt, iti spune si pretul: nu poti baga o placa video de 1200-1400 euro intr-o carcasa ce costa 50.

Carcasa poate adaposti maxim placi de baza in format ATX, insa placa aleasa de tine e ATX, asa ca aici nu sunt probleme.

INSA o sa ai probleme mari la sistemul de racire.
Nu o sa poti folosi un cooler performant pe aer (Noctua D15), pentru ca aceastea au nevoie de 160mm iar carcasa ta ofera doar 155.

Nu ai specificat daca racirea placii video e pe aer sau pe apa.

Daca e pe aer, ai nevoie de o carcasa foarte bine aerisita, altfel toata caldura va ramane inauntru.

| TheGentleman explică (pentru NLS):

Carcasa mea are deja 2 ventilatoare incluse, la care mai pot adăuga unul opțional. + că sursa și placa video au propriile ventilatoare (placa video are chiar 3. Și mai am și unitate optică internă

Pe aer sunt toate happy

| NLS a răspuns (pentru TheGentleman):

Si ce cooler vrei sa pui pe procesor?
Doresti OC?
Tine cont ca pentru o RTX 2080 Ti ai nevoie de un procesor foarte puternic, altfel vei avea bottleneck (placa video va sta degeaba, trebuind sa astepte dupa informatiile calculate de procesor )

Dupa cum ziceam, am asamblat in martie un sistem de 4800 euro, cu Ryzen 2700X si 2080 Ti si da, am pus sursa de 1000W caci asa a dorit stapanul sistemului
(sistemul consuma fara OC circa 520W, avand racire Custom pe apa cu 2 radiatoare si 7 ventilatoare 140mm, 1 HDD 6TB, 1 SSD 1TB, si toate piesele (inclusiv carcasa) in afara de ventilatoare au RGB).

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Iti incap. Ce "putere" ai nevoie? Sursa din cate vad http://bit.ly/2Xh3TXI are un pret "deosebit"; nu ca n-ar fi buna, dar puterea aia, poate doar in combinatie cu 9900K cu 3 2080ti pe sli sa obtii consumul ala, pe overclock. Ce procesor ai? Componentele sunt ok in ideea ca-ti incap (vezi ce varianta ai la 2080ti, lungime maxima placa video: 415mm (fara ventilator frontal instalat) iti incape ). Da-mi mesaj cand vrei sa-ti achizitionezi ceva, si te-ajut sa-ti personalizezi alegerea.

| TheGentleman explică (pentru CM7YRE):

Procesor
Producator Intel
Procesor i5-7500
Socket 1151
Nucleu Kaby Lake
Familia Core i5 7th gen
Numar nuclee 4
Numar thread-uri 4
Frecventa 3.4 GHz
Frecventa turbo max. 3.8 GHz
Intel Smart Cache 6 MB
Tehnologie de fabricatie 14 nm
Max TDP 65 W
Grafica integrata Intel HD 630
Placa Video
Placa video Dedicata
Producator Zotac
Familie GeForce
Model GTX 1060
Tip memorie GDDR5
Dimensiune memorie 6 GB
BUS memorie 192
VR Ready Da
CUDA Cores 1280
Altele nVidia 3D Vision
nVidia CUDA
nVidia PhysX
nVidia Adaptive VSync
nVidia FastSync
nVidia Surround
nVidia G-Sync
nVidia Ansel
nVidia Simultaneous Multi-Projection
nVidia GameStream
Placa De Baza
Producator MSI
Model B250 PC MATE
Producator chipset Intel
Chipset B250
Slot PCI Express x16 2 (x16 / x4)
Slot PCI Express x1 3
Slot PCI 1
Numar SATA-III 6
Slot M.2 2
Memorie
Producator Corsair
Model Vengeance RGB LED
Tip RAM DDR4
Capacitate RAM 16 GB
Frecventa 2666 MHz
Slot 1 8 GB
Slot 2 8 GB
Suport Memorie RAM
Sloturi memorie x4
Sloturi memorie libere x2
Memorie maxima 64 GB
Compatibilitate RAM non-ECC
Compatibilitate DIMM UDIMM
Stocare
Producator HDD Seagate
Capacitate HDD 1 TB
Rotatie HDD 7200 rpm
Buffer HDD 64 MB
Interfata HDD SATA-III
Solid State Drive Da
Producator SSD HyperX
Serie SSD Fury
Capacitate SSD 240 GB
Tip 2.5 inch
Interfata SSD SATA-III
Stocare suplimentara Adauga 1 TB stocare in OneDrive cumparand Office 365 Personal
Audio
Sunet Integrat
Suport audio 7.1
Model Realtek ALC887
Carcasa
Producator Thermaltake
Model Versa N24
Tip MiddleTower
Suport unitati optice 1
Suport unitati de stocare HDD 2
Suport unitati de stocare SSD 4 (2 convertite din 3.5)
Ventilatoare incluse 2
Ventilatoare optionale 1
Sursa
Sursa Dedicata
Producator Seasonic
Model S12II-520
Putere sursa 520 Watt
PFC Activ
Eficienta 87 %
Certificare 80+ Bronze
Conectori 1x 20+4 Pin ATX
1x 4+4 Pin ATX 12V
1x 6+2 PCI-E
6x SATA
6x Molex
Front Panel
USB 2.0 2
USB 3.0 1
Jack casti 1
Jack microfon 1
Back Panel
PS/2 Combo 1
DVI 1
HDMI 1
Display Port 3
RJ-45 LAN 1
USB 2.0 2
USB 3.0 4
USB 3.1 tip A 1
USB 3.1 tip C 1
Conectivitate

LAN 10/100/1000 Mbps

Unitate Optica internă.

Acestea sunt specificațiile mele în prezent.

Îmi schimb placa de bază pentru a putea pune pe ea GPU din prezent + 2080Ti și pentru a putea în viitor să upgradez la i7-i9.

Conform calculatorului psu https://outervision.com/power-supply-calculator, cu viitoarele componente poate consuma peste 700 W.

| CM7YRE a răspuns (pentru TheGentleman):

"Dumb question": cum ti le-ai calculat, si unde scrie "peste 700W"?
Nu neg ca ar putea ajunge la 700W cu overclock, un 2080ti (tdp undeva la 250-270W pe stress test, maximum "absolut" 360 teoretic pe maximum peak; depinde ce versiune folosesti) si un 9900k (95W), dar si adunate, daca nu ai "nspe" coolere si daca nu planuiesti sa-ti legi si 1060-ul in vreun fel "extraterestru" de componente, nu prea ai ce si de ce sa-ti iei asa ceva. Pe scurt, sursa, e buna; poti avea incredere in ea ca "duce orice" si ca poti pune ce vrei pe ea; eu ma refer, ca tu ti-ai facut consumul prea "uber stres" pe maximum poate in overclock cu freon; n-o sa obtii 700W cu "Viitoarele componente" decat daca listezi componentele exacte. Pune asa (nu da copy paste ca nu ajuta cu nimic):
CPU - Zi 9900K, tdp 95W
GPU - 2080ti 250W, pune 300 daca vrei
SSD - ce model, si cate?
HDD - Ce model si cate?
Placa de baza - nu "consuma", doar iti tine componentele
Cooler cpu/gpu aftermaket cumva?
Cate ventilatoare, cumva rgb?
Alte controllere sau chestii?
Monitor sau alte plug-uri, accesorii de carcasa sau ce vrei tu?
Si-ti fac un consum "normal".
Poti opta pentru sursa, e ok; ce vrei tu, e sa-ti iei un Lamborghini, si sa mergi cu 50km pe ora, dar tu ti-l iei pe baza ca "Sigur o sa am nevoie de mai mult, site-ul asa imi zice" cand poate (cel mai probabil sigur ) nu ai. Nu zic sa nu-l cumperi, ba chiar iti recomand, dar nu te arunca mereu in "trebuie sa iau de 1000W sa-mi duca un dual core). Uita-te la TDP-ul fiecaruia, poate nu s-a inteles ca vrei sa mai pui alte componente sau orice altceva.

| Bratu_Andrew_2000 a răspuns:

Salut!

Cel mai bine si cel mai sigur, este sa întrebi la cei care iti vand componentele. Suni la ei, le spui Ce vrei sa cumperi si ce carcasa ai, iar ei iti spun daca incape sau nu. Asa este cel mai safe.

happy