| Munteanu_Alin_Catalin_1994_asXn a întrebat:

Ce parere aveti de configuratia asta?

-Carcasa Super Flower SF-701N Black
-Sursa Corsair RM Series RM650
-Placa de baza MSI Z87-G45 GAMING
-Procesor Intel Core i5 4460 3. 2GHz box
-Cooler CPU Cooler Master V8 GTS
-Memorie Corsair Dominator Platinum 8GB DDR3 1600MHz CL7 Dual Channel Kit
-Placa video ASUS GeForce GTX 660 DirectCU II 2GB DDR5 192-bit
-SSD Kingston HyperX 3K 120GB SATA-III 2.5 inch
-Hard disk WD Red 2TB SATA-III IntelliPower 64MB

Astept pareri si sugestii.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Din momentul în care te-ai dus pe un chipset z bănuiesc că plănuiești să îl folosești ca stație grafică cel puțin. Daca e așa, atunci placa viedeo aleasă nu e cea mai bună alegere.Pentru așa ceva recomand să te orientezi spre un Nvidia Quadro. Diferențele între o placă video de seria și una profesională sunt simțitor mari deoarece cele de seria care sunt dedicate gaming-ului în general nu sunt proiectate să funcționeze în full load, la care se adaugă faptul că nu vei putea folosii driverii profesionali specifici pentru softurile de editare în gen Autocad sau aplicații ca Cele de Adobe nu vor funcționa la capacitate maximă.
Configurația sistemului este accepabilă pentru un worckstation entry level, la care recomand și o sursă pe măsură cum ar fi așa ceva:
http://www.vexio.ro/surse/corsair/53419-modular-cs650m-650w-80-plus-gold/
Succes

| Munteanu_Alin_Catalin_1994_asXn explică (pentru DeyCj):

Scuzati-ma ca n-am specificat ca o sa-l folosesc pentru gaming

7 răspunsuri:
| Jipa95 a răspuns:

Chiar ai nevoie de placa aceea de baza? adica daca ai i5 ala, 8gb ram si gtx 660 deja duce orice joc vrei tu multa vreme de acum in colo, si cu placa asta de baza : http://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/ga-h81m-s2pv/

Bft!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, dacă ai bani de aşa ceva e ok, dar pentru ce faci calculatorul ăla pentru NASA?

| Munteanu_Alin_Catalin_1994_asXn explică (pentru anonim_4396):

E o configuratie pentru Gaming, o investitie pe termen lung.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Munteanu_Alin_Catalin_1994_asXn):

Aha, ok deci dacă îl faci așa o să îți meargă și GTA VIhappy

| TwiSt1997 a răspuns:

Poti eventual sa-ti iei o placa de baza mai ieftina si sa mai iei 4/8gb ram, sa fii asigurat pe viitorlaughing

| UnDezaxat a răspuns:

Scumpa si degeaba. Ce dracu' faci cu ea?