| xXVladRoXx a întrebat:

Salut. Cum pot aloca mai putin ram placii video integrate (vega 3)? Am 8gb ram si pot folosi doar 5.9gb si vreau sa ii las placii video doar 1gb, deoarece nu folosesc 2gb. Multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Alocarea de memorie a placilor video integrate se face din setarile din BIOS.
Trebuie sa cauti in setarile BIOS, poti folosi aceasta varianta (dar poate diferi in cazul tau):

Intri-n BIOS;
click pe meniul Advanced;
click pe Chipset Configuration;
click pe Share Memory si alegi cata memorie

| xXVladRoXx explică (pentru Simpatic):

In bios nu am nimic legat de placa video, memorie sau altele, e bios de Lenovo si nu are'