| Adrian1457355 a întrebat:

Salut cum pot sa îmi dau seama dacă am placa video integrata. Mi am făcut un pc pe piese și nu mi-a venit placa video dar voiam sa ii bag Windows-ul pana vine și când conectez hdmi la placa de baza îmi scrie lipsa semnal

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

"Placa video integrata: Necesita procesor cu tehnologia AMD Radeon Vega Graphics".
Sursa: https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b450m-ds3h/

Pe site-ul producatorului placii de baza, acolo unde scrie despre hdmi, am gasit asta: "Actual support may vary by CPU." (adica: "Suportul real poate varia în funcție de procesor.")
Procesorul tau nu are tehnologia "AMD Radeon Vega Graphics", si de aceea nu ai semnal video.

Nu ai decat doua solutii:
1. iti cumperi procesor cu tehnologia AMD Radeon Vega Graphics;
2. iti cumperi placa video (eu pe asta as alege-o).

10 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Daca vom cunoaste placa de baza putem sa aflam daca aceasta are incorporata placa video onboard (astea numai la sh se mai gasesc).
Daca placa de baza este noua (sau model ddr4), sigur nu are placa video onboard (adica integrata).
De regula unele procesoare au grafica integrata. Eu am folosit pc-ul un an de zile fara placa video. M-am folosit de grafica procesorului care nu ducea mai mult de 1080p; dar era suficient.

| Adrian1457355 explică (pentru anonimg):

Placa de baza e gigabyte b450m DS3H

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Adrian1457355):

Https://www.gigabyte.com/Motherboard/B450M-DS3H-rev-1x/sp#sp
ai un port dvi si un port hdmi... deci iti trebuie monitor cu intrare de genul ala si cablu, sau adaptor si cablu

| anonimg a răspuns (pentru anonimg):

Daca vei cauta pe google "does amd ryzen 3 3100 have integrated graphics" o sa gasesti ca procesorul nu are grafica integrata.
Aici https://www.pcmag.com/reviews/amd-ryzen-3-3100 si pe alte site-uri care mentioneaza acest lucru, procesorul tau nu are placa video integrata.

Asta de exemplu are video integrat, si puteai sa folosesti pc-ul fara placa video: https://www.amd.com/en/products/apu/amd-ryzen-3-2200g

| Adrian1457355 explică (pentru anonimg):

Placa video i-am dat comanda aștept sa ajungă. Am întrebat pentru ca eu voiam sa bag Windows-ul pana ajunge. Mersi de răspuns. Funda

| anonimg a răspuns (pentru Adrian1457355):

"Placa video integrata: Necesita procesor cu tehnologia AMD Radeon Vega Graphics".
Sursa: https://www.pcgarage.ro/placi-de-baza/gigabyte/b450m-ds3h/

Pe site-ul producatorului placii de baza, acolo unde scrie despre hdmi, am gasit asta: "Actual support may vary by CPU." (adica: "Suportul real poate varia în funcție de procesor.")
Procesorul tau nu are tehnologia "AMD Radeon Vega Graphics", si de aceea nu ai semnal video.

Nu ai decat doua solutii:
1. iti cumperi procesor cu tehnologia AMD Radeon Vega Graphics;
2. iti cumperi placa video (eu pe asta as alege-o).

| NLS a răspuns:

Procesorul acela nu are video integrat.
O miscare super neinspirata si nesimtita din partea AMD, pentru ca exact procesoarele ieftine ar avea nevoie de asa ceva.
Cand ai bani sa dai 600 dolari pe un 5800X, ai bani si de o placa video.

| Skarr a răspuns:

Că sa ai grafica integrata deși nu recomand daca ai placa video pentru că e mai slab procesorul. Trebuie sa fie cu G in fața. Ryzen 3 3200g. Ryzen 5 3400g si tot asa

| anonimg a răspuns (pentru Skarr):

Mulțumesc pentru fundă!
Din nefericire nu vei putea instala nimic în pc până nu vine placa video.
Pe viitor poți schimba procesorul.