| Gado13 a întrebat:

Salut. Cum rezolv problema cu screen tearing in jocuri, de exemplu ma joc valorant, prind 250-260 fps in meci dar jocul se simte foarte nasol cand misc mouse-ul (am monitor de 144hz), daca pun limita la 144fps am screen tearing de imi vine sa inchid tot. Chiar nu stiu de la ce este. Ca specificatii am: rx 580 4gb, i3-12100f, 32gb 2400mhz, ssd m.2 Samsung 980 1tb, monitor Samsung odyssey g3 144hz. Ce pot face?

9 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Jakye a răspuns:

Ai mouse Logitech?

| Gado13 explică (pentru Jakye):

Razer deathadder essential

| Jakye a răspuns (pentru Gado13):

Vezi daca ai in software optiunea sa dai "Report Rate" (poate sa se numeasca diferit) mai mica.
Am patit la fel cu un Logitech. Am schimbat de la 1000 la 500 si a mers.

| Roger645 a răspuns:

1) Mai intai conexiunea de la placa video rx 580 catre monitor conexiunea sa fie facuta cu Display Port.
2) As mai schimba rezolutiile ( gen 1600 x 1200) si modifica 144hz catre 120hz. Depinde cum se sincronizeaza monitorul cu placa video. Se intampla frecvent o placa video sa nu mearga bine cu un anumit monitor intr-o rezolutie oarecare si folosim alta rezolutie.
3) Incearca diverse variante de driver ( mai vechi sau mai noi de la AMD)

| Gado13 explică (pentru Roger645):

Pentru rx 580 care ar fi cel mai bun si stabil driver? Stii care? Nu pot sa iau la rand toate driverele de pe site.

| Roger645 a răspuns (pentru Gado13):

Mai intai stergi driver existent:
click dreapta pe Start / Manager dispozitive (Device Manager) / Placi grafice(Display adapters) / mouse click dreapta pe „AMD Raden RX 580 2048SP"/
Uninstall Device + Bifa la Delete the driver si apoi Uninstall

Apoi incearca cu driver Microsoft:
Sub Windows 10, avand calculatorul conectat la internet:
mouse click dreapta pe Start / Manager dispozitive (Device Manager) / Placi grafice(Display adapters) / mouse click dreapta pe Microsoft basic adapter / Update driver si urmam instructiuni ecran. Poate dura 5-10min.
La final, la Placi grafice(Display adapters)trebuie sa figureze procesorul grafic (GPU)
„AMD Raden RX 580 2048SP".