| boyz a întrebat:

Salut, daca am 3 acumulatoare litium pot pune cate un bms pe fiecare si sa le incarc cu 3 module de incarcare separate in care dupa sa iau iesirile de la bms uri si sa le leg in paralel ca sa pot scoate 12.4? Va fi vreo problema? Vreau sa am o baterie de 12 volti pe care sa o pot incarca cu 5 volti, am uitat sa mentionez ca modulele de incarcare de 1 amper vor primi curent de la acelasi adaptor de 5 volti 3 amperi, ce credeti va merge?

4 răspunsuri:
| halogen001 a răspuns:

Ar trebui separate sursele pentru fiecare acumulator sau ar trebui separați acumulatorii la încărcare pentru că altfel iese scurtcircuit.
Altă soluție e un ridicător de tensiune care de la 5V să scoată cel puțin 12.6V limitat la 0.5-1A. Ar merge 13-14V, pentru că bms-ul oprește încărcarea la sfărșit.

| halogen001 a răspuns:

E bun un modul care are și limitare de curent https://tor-online.ro/......497-8.html