| Iustin_Maxim_1996 a întrebat:

Daca am o placuta de rami ddr2 de 1gb ram pot sa-mi cumpar 2 placute de exemplu ddr3 sau ddr4 de 2gb ram sau 4gb si sa le pun in locul unde erau alea de ddr2 sau trebuie sa-mi cumpar tot ddr2?

Răspuns Câştigător
| Vvistula a răspuns:

Nu, e imposibil, soclul in care bagi ramul e special pentru un tip de ddr

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slot-urile de ddr 2 sunt diferite de ddr3 si ddr4.
La fel si cu placile video.

| IIIshaneIII a răspuns:

Se potrivesc placutele ddr3 si ddr4 dar trebuie sa le bati butin cu ciocanul ca sa intre in slot ca sunt mai noi si nu sunt rodate.

| ChiarEu2 a răspuns:

Trebuie să cumperi tot DDR2!

| AndreiFTW1 a răspuns:

Placile de RAM nu pot fi schimbate dupa bunul plac, doar in functie de placa de baza! (nr sloturi, memoria maxima suportata, tehnologia: Dual/Quad/Single channel)
Succes!