| GabytZzZ a întrebat:

Salut.Momentam am o placuta de 2 G de rami de DDR2 si vreau sa stiu daca pot sa montez pe langa placuta de 2G una de 4 G de DDR3.Intrebarea mea in principiu este daca pot monta simultan 2 memori DDR2 si DDR3, ca sa nu cumpar 4 G rami degeaba...Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Kattan a răspuns:

Nu, nu poti. Daca placa ta stie si de DDR2 si de DDR3, trebuie sa alegi care dintre cele 2 tipuri de memorie vrei sa il folosesti.

4 răspunsuri:
| introduaicinumele a răspuns:

Nu este G si este GB. DDR2 si DDR3 nu sunt compatibile. Baga-ti ddr3 ca sunt mai bune si nu iti trebuie 4 GB (Windowsul vede doar 3, mai mult de 3 vede daca e pe 64bit). Cel mai bine e sa ai una de 1 GB si una de 2 GB.

| nevermint a răspuns:

Nu poti combina ddr2 cu ddr3 pentru ca nu se potrivesc si nu sunt compatibile. Tot ce poti sa faci este sa iti iei o placuta de 4, 6, 8g ddr2 (atentie la ce configurare are pc-ul tau ca sa nu faca crash-se mai intampla din cand in cand)

| virus5381 a răspuns:

Nu poti sa le folosesti pe ambele simultan. Instaleazale pe alea DDR3 daca placa ta este conceputa sa lucreze is cu DDR3 (daca PC ii mai vechi slabe sanse.)

| alexinio95 a răspuns:

Personal nu cred.au alte caracteristici.nu face prostia ...am facut eu cand eram mai mic.si a iesit fum dfin el pe la sursa imediat dupa ce am bagat una din aia!